UPI ପେମେଣ୍ଟ କୁ ନେଇ ଆସିଲା ଖୁସୀ ଖବର UPI ରେ ଏବେ କେବଳ କହିଦେଲେ ହୋଇଯିବ ପେମେଣ୍ଟ ।

UPI

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଆଜିର ସମୟ ରେ ଡିଜିଟାଲ କରେନ୍ସି ବହୁତ ବେନିଫିଟ ରହିଛି ଏବଂ ଆମେ ମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ର ରେ UPI ଭଳି ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍ କୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି UPI କୁ ନେଇ ଏବେ ଖୁସୀର ଖବର ଆସି ପହଁଚି ଜାଇଛି । ଆପଣ ମାନେ UPI ରେ ଏବେ କେବଳ କହିଦେଲେ ହୋଇଯିବ ପେମେଣ୍ଟ । UPI ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଭାସୀନି କରିବ ସାହାଯ୍ୟ । ଯଦି ଆପଣ ମାନେ ଜଣେ UPI ଗ୍ରାହାକ ଏବଂ ଆପଣ ମାନେ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମ ରେ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରୁଛନ୍ତି । ତେବେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏବେ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ନୂଆ ସୁବିଧା ।

Upi
Image Source: Google

ଏହି ନେଇ ଜାରି ହେଲା ଆଉ କିଛି ବଡ ଅପଡେଟ । ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ଏହି ବିଷୟ ରେ ସଂମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ କୁ ଶେଷ ଯାଏ ପଢନ୍ତୁ । UPI ମାଧ୍ୟମ ରେ ଦେୟ ଦେବାର ଶୈଳି ଏବେ ପରିବର୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଆପଣ ମାନେ ନିଜର ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ କୁ ନିଜର ଭାଷା ରେ UPI ପେମେଣ୍ଟ ଦେବାକୁ କହି ପାରିବେ । ବାସ୍ତବର ରେ ଭାରତ ସରକାର ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ କୁତ୍ରୀମ ବୃଦ୍ଧି ଯିବୀ ଭାଷା ଅନୁବାଦ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭାଷିନୀ ନେସନାଲ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୂରେସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱର ଭିତ୍ତିକ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହାର ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟ ହେଲା UPI ପେମେଣ୍ଟ କୁ ଅଧିକ ସୁଗମ କରିବା ।

ଖବର ଅନୁସାରେ ଏହି ନୂତନ ସୁବିଧା NPCI ରେ ଯୋଡା ଯିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଉପଭୋକ୍ତା ଙ୍କୁ ବ୍ୟଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ B2B ସ୍ଥାନାନ୍ତର ବିଦ୍ୟୁତ ଦେୟ ଏବଂ ଭୟେସ କମାଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମ ରେ ଫାଷ୍ଟ ଟେଗ୍ ରିଚାର୍ଜ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରବାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ । ଫାଇନାନ୍ସ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସମ୍ବାଦ ଅନୁସାରେ ଭାଷୀନି CEO ଅମିତାଭ ନାଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଡିଜିଟାଲ ଏବଂ ସାକ୍ଷ୍ୱରତା ବ୍ୟବଧାନ କୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ । କାରବାର କୁ ସୁବିଧା ଜନକ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ପୂର୍ଣ୍ଣ ।

UPi
Image Source: Google

ଏହି ଲକ୍ଷ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ର NPCI ଭଳି ଏବଂ କିସାନ କିଟ ଉପରେ ନାଗ ଗରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ RBI ରାଜ୍ୟପାଳ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ହେଲୋ ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ରହିଛି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆପ , ଟେଲିକମ୍ କଲ , ଏବଂ IOT ଡିଭାଇସ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଭାଷା ମାଧ୍ୟମ ରେ UPI ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ UPI ଲକ୍ଷ ରଖିଛି । ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *