ପ୍ରତିମାସ ଏହି ଜେଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ୨୫ହଜାର ହୀରା । ଜାଣିଲେ ଆପଣବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…

Jail

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଜେଲରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ହୀରା । ପ୍ରତିମାସ ଜେଲରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ ୨୫ହଜାର ହୀରା । ସୁରଟର ଜେଲରେ ୧୦୭ କଏଦୀଙ୍କ ଟିମ୍ କରନ୍ତି ଏହି କାମ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଏକ ଜେଲରେ ୨୫ହଜାର ହୀରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ଥିବା କଏଦିମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ କିପରି ଭଲ ଭାବରେ କରିବେ ସେହା ଜାଣନ୍ତି । ଏଠାରେ ଥିବା କଏଦିମାନେ ଏହି ହୀରାକୁ ଆକାରରେ କାଟି ଏହାକୁ ଉଜ୍ଜ୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ୍ କରନ୍ତି ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଜେଲରେ ଥିବା କଏଦି ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିପାରୁଛନ୍ତି । ସୁରଟର ହୀରା ସହର ଲାଜପୁର ସେଣ୍ଟରାଲ ଜେଲ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମୂଲ୍ୟବାନ ପଥର ସୋରୁମ ଷ୍ଟକ ର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ପୋଲିସି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଏହା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର କାରାଗାର ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାକୃତିକ ହୀରା କଟାଯାଏ ଏବଂ ପୋଲିସିଂ କରାଯାଏ ।

Diamonds

ସପ୍ତାହିକ ୧୦୭ ଜଣ କଏଦିଙ୍କ ଏକ ଟିମ୍ ଜେଲରେ ପୋଲସିଂ ଇଉନିଟ୍ ରେ ପ୍ରତିଦିନ ଛୋଟ ଆକାରର ହୀରାକୁ ଦକ୍ଷତାର ସହ କାଟନ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ କଏଦି ପୋଲିସିଂ ଟେବୁଲରୁ ମାସକୁ ୨୦ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିପାରନ୍ତି । ଜେଲ୍ ମୁଖ୍ୟ ଏସପି ଜେନ୍ଦ୍ ଏସଆଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା କଏଦିମାନେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ନକରି ଏହି କାମ କରନ୍ତି ।

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅତି ସୁରୁଖୁରୁରେ କରନ୍ତି । ଲାଜପୁର ଜେଲରେ ରହୁଥିବା ତିନି ହଜାର କଏଦିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଆସବାବ ପତ୍ର ଏବଂ ମୃତି ତିଆରି ସହିତ କୌଶଳା ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଏକ ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଭୋଗୁଥିବା ଜଣେ କଏଦି ହୀରା ପୋଲିସି ଇଉନିଟ୍ ରେ ମ୍ୟାନେଜର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି ।

ଜେଲ୍ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଜଣେ ହୀରା କାରିଗର ଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜେଲରେ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ପରିବାରର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ । ଜଣେ କଏଦିକୁ ମାସିକ ୨୧୦୦ ଟଙ୍କା ଜେଲ୍ ରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଖର୍ଚ୍ଚ ହିସାବରେ ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ । ଅବଶିଷ୍ଟ ରାଶି ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଇ ଦିଅନ୍ତି ।

ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *