ହେ ପ୍ରଭୁ, ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ବିଶାଳକାୟ ଉଲକା ପିଣ୍ଡ, ଘଟିବ ଏମିତି

Asteroid coming

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମ ର ପୋର୍ଟଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ଉଲକା ପିଣ୍ଡ । କ’ଣ ହେବ ପରିସ୍ଥିତି । ନୂଆ ବର୍ଷ ଆଡକୁ ପ୍ରୁଥିବୀ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ଉଲକା ପିଣ୍ଡ । ଚ୍ୟାଚୁ ଅଫ୍ ଲିଭର ଟି ଠାରୁ ଆକରରେ ଛୋଟ ହୋଇଥିବା ଏହି ଉଲରା ପିଣ୍ଡଟି ଡିସେମ୍ବର ୧୭ ତାରିଖ ସୁଧା ପୃଥିବୀ ର ନିକଟତର ହେବ । ୟୁରୋପୀୟ ଏସପେଜେନସି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ତେବେ ଏହା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ପଡିବ ନାହିଁ । ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୬ ଲକ୍ଷ ୮୬ ହଜାର କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବୋଲି ସଂସ୍ଥା ସୂଚନା ଦେଇଛି । ୪.୬ ମିଲିୟନ ମିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସୌର ମଣ୍ତଳଟି ନିର୍ମାଣ ବେଳେ ଏହି ଉଲକା ପିଣ୍ଡର ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଅଛି । ସୌର ମଣ୍ତଳରୁ ବଳି ପଡିଥିବା ଚଟାଣରୁ ଏଗୁଡିକ ତିଆରି ହୋଇଛି ।

Asteroid

ଏହାକୁ ପୃଥିବୀ ର ନିକଟତର ଉପାଦାନ କୁହାଯାଉ ଥିବା ବେଳେ ନାଶା ଜଏଣ୍ଟ ପ୍ରୁବେଲସନ ଲାବ୍ରେଟରି ବା ଜେପିଏଲ ଅନୁସାରେ ପୃଥିବୀ ଓ ସୂର୍ଯ୍ୟ ର ଦୂରତା ଅନୁସାରେ ୧୩ ମିଲିୟନ ପାଖାପାଖି ମାଇଲଜ ପ୍ରାୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଦୂରତା ଦୁଇଟି ଚନ୍ଦ୍ର ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ରେ ଅଛି । ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାବ୍ଧରେ ପର୍ଯବେକ୍ଷକ ମାନେ ନିକଟତର ହେବା ସମୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦୃଶ୍ୟ ପାଇଁବେ ।

୨୦୧୫ ଆର. ଏନ୍ ୩୫ ନାମରେ ନାମିତ ଏକ ଭିଜୁଆଲ୍ ମାଙ୍ଗନେଟିଭ ଚୌଦ ତଳେ ରହିବ । ରାତିର ଆକାଶରେ ପ୍ଲୁଟ ସହିତ ସମାନ ଏହା ପାଇଁବା କଷ୍ଟକର ତେବେ ଇଏ ସେ କହିଛି ଯେ ଟେଲିସ୍କୋପ ୩୦ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଏବଂ ଚତୁର୍ଦ୍ଦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଆଷ୍ଟ୍ରଏଡକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ନିକଟରେ ପୃଥିବୀ ବସ୍ତୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ରୁ ୧୭ ରେ ପାଳନ କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦିନ ଗୁଡିକ ପ୍ରାୟ ୧୯ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ । ତେବେ ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ଏହା ଦୂରରେ ରହିବ । ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠ ଆଡକୁ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଉଅଛି ।

ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *