କ୍ୟା-ନସର ହେଲେ ପ୍ରଥମରୁ ମିଳିଥାଏ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ,ଅଣଦେଖା କଲେ ହୁଏ ଅସୁବିଧା |

ରୋଗ ମଣିଷ ଜୀବନର ଏକ ଚିରନ୍ତନ ସତ୍ୟ । ମଣିଷ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି ମାନେ ରୋଗରେ ପଡିବ ଏବଂ ଶେଷରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ବରଣ କରିବ । ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରତିଟି ମଣିଷ ଶହ ଶହ ରୋଗରେ ପଡୁଛନ୍ତି ଆଉ ଭଲ ମଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି , ହେଲେ କିଛି ରୋଗ ଏମିତି ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଥରେ ପଡିଲେ ଭଲ ହେବା ବହୁତ କଷ୍ଟ , ଯେମିତିକି କ୍ୟାନସର । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ୟାନସର କିଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଅଟେ। ଯଦି କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଏ, ତେବେ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ । ଏହାର ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରି, ଆପଣ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ। WHO ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାତୀୟ କର୍କଟ ସଚେତନତା ଦିବସ 2021 ର ଲକ୍ଷଣ କିମ୍ବା ଚେତାବନୀ ଚିହ୍ନ ଦେଖିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରେ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ସମାନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। ଉଦାସୀନତା କିମ୍ବା ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭୋକ ମରିଯାଏ। କର୍କଟ ଆପଣଙ୍କ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରି ଏହା କରିପାରେ । ପେଟ, ଅଗ୍ନାଶୟ, ବୃହତ୍ ଅନ୍ତନଳୀ କିମ୍ବା ଓଭାରି କ୍ୟାନ୍ସରରେ ପେଟର ଚାପ ଅନୁଭବ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ।  ଷ୍ଟୁଲରେ ରକ୍ତ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଏକ ବଡ଼ ଚେତାବନୀ। ଯଦିଓ, ଅଲସର,ହେମୋରୋଇଡ କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମଣ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ହୋଇପାରେ ।

Ca-ncer

ଝାଡା ରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଅର୍ଥ ଆପଣଙ୍କ ପେଟ-ଅନ୍ତନଳୀରେ ସମସ୍ୟା ଅଛି। ଯଦି ଷ୍ଟୁଲ ଦେଇ ଆସୁଥିବା ରକ୍ତ ସତେଜ ହୁଏ ତେବେ ରେକ୍ଟମ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ତନଳୀରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଗାଢ଼ ଶୁଖିଲା ରଙ୍ଗ ପେଟର ଅଲସରକୁ ସୂଚିତ କରେ। ତେବେ ଉଭୟ ମାମଲାରେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ। ରକ୍ତ ବାନ୍ତି ହେବା କର୍କଟ ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ , ତେବ ବେଳେ ବେଳେ ଝାଡାର ରଙ୍ଗ କଳା ହେବା ବି ଏହାର ସୁଚନା ଦେଇଥାଏ ।

ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷଣ। ଏହା କିଡନୀ କିମ୍ବା ବ୍ଲାଡର କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ତଥାପି, ପଥର (କିଡନୀ ପଥର) କିମ୍ବା କିଡନୀ ରୋଗ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଅଛି । ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ୍ ।  ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି କାଶ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ପାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟର ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଓଜନ ହ୍ରାସ, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଥକାପଣ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଶୀତଳ ଫ୍ଲୁରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। ତେଣୁ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବା ଜରୁରୀ।

କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ସବୁଠୁ ବଡ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଓଜନ ହ୍ରାସ , ସାଧାରଣତଃ କର୍କଟ ସେଲ ଗୁଡିକ ନରମାଲ ସେଲ ଠୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବାରୁ ମଣିଷ ଏହି ରୋଗରେ ପିଡିତ ହେଲେ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପଇଥାଏ । କର୍କଟ ରୋଗର ଏକ ବିଶେଷ ପରିଚୟ ହେଉଛି ଯେ ସାଧାରଣତଃ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଥକ୍କା ଲାଗିଥାଏ। ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ, ଯାହା କେବେ ଦୂରରେ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଏପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ ବହୁତ ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ କିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଗତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।

Doctor

ସଂକ୍ରମଣ କିମ୍ବା ଫ୍ଲୁ ହେଲେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜ୍ୱର ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଲିମ୍ଫୋମା, ଲ୍ୟୁକେମିଆ ଏବଂ କିଡନୀ-ଯକୃତ କର୍କଟରେ ରୋଗୀର ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ। କର୍କଟରେ ରାତିରେ ଜ୍ୱର ହଠାତ୍ ବଢ଼ିଯାଏ ଏବଂ ଦିନରେ କମିଯାଏ। ଯଦି ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ବର୍ତ୍ତମାନ 100.5 ଡିଗ୍ରୀରୁ ଅଧିକ, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ପାଟି, ଗଳା, ଥାଇରଏଡ୍ ଏବଂ ଭଏସ୍ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦରଜ ଗଳା କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ। ତଥାପି, ଏହା ଏକ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। କର୍କଟ ରୋଗରେ କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ନାହିଁ। ଏହା କଦାପି ଦୂର ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପରି ସମସ୍ୟା ଅଛନ୍ତି ,ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ।

ରାତିରେ ଅଧିକ ଝାଳ ବାହାରିବା ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗର ଏକ ବଡ଼ ଚେତାବନୀ। ତଥାପି ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହି ସମସ୍ୟା ପ୍ରାୟତ ରୁତୁସ୍ରାବ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢେ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣ ଚର୍ମରେ ହଠାତ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ଚର୍ମରେ ଚର୍ବି, ଚର୍ମ ରଙ୍ଗର ପରିବର୍ତ୍ତନ କିମ୍ବା ଏହାର ଆକାର ପ୍ରକାର ଖରାପ ହେବା କର୍କଟ ରୋଗକୁ ସୂଚିତ କରେ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାଞ୍ଚ ଜଣ କର୍କଟ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ତିନଜଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି। ତଥାପି, ଏହାର ଅନ୍ୟ ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ଶୀଘ୍ର ଅଧିକ ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୁଏ, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଜଣାନ୍ତୁ।

ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *