Supreme Court ଦେଲେ ସବୁଠୁ ବଡ ରାୟ, ଆଉ ବାପାଙ୍କ ସମ୍ପତିରେ ଝିଅର କୌଣସି ଭାଗ ନାହିଁ ଯଦି ଝିଅ…

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମ ସମାଜରେ ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଝିଅ ମାନଙ୍କୁ ପୁଅ ମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ବୋଲି ମାନାଯାଏ । ଝିଅ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ବହୁତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ବି ସେମାନେ କିଛି କରିବାକୁ ଓ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟାକୁ ପାର କରିବାକୁ ପଡେ । ତେବେ ଆଜିର ଏହି ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ଝିଅ ମାନେ ବହୁତ ଆଗକୁ ଗଲେଣି ସେମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁସାରେ ଯାହାବି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା କରିପାରୁଛନ୍ତି । ଏବଂ ଏବେ ବାପାଙ୍କ ସମ୍ପତିରେ ପୁଣି ଝିଅ ଓ ପୁଅ ଉଭୟଙ୍କର ଅଧିକାର ରହିଛି ।

ହେଲେ ନିକଟରେ ଏହି ଅଧିକାର କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କିଛି ନୂଆ ରାୟ ଜଣେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ । ତେବେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କେହି ଝିଅ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ରହିଥାଏ ଓ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ସହିତ କିଛି ସମ୍ପର୍କ ନରଖି ଥାଏ ଆଉ ସେହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାପା ଝିଅର ଖର୍ଚ୍ଚ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଘୋଷଣା ଗୋଟିଏ ଛାଡପତ୍ର କେସରୁ ଜଣା ପଡିଥିଲା ତେବେ ସେହି ଛାଡପତ୍ର ର ଶେଷ ରାୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏମିତି ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ । ଏବଂ ଏହି ଛାଡପତ୍ର ଜଷ୍ଟିସ୍ ସଂଜୟ କିଶନ କୌଲ ଓ ଏମଏମ ସୁନ୍ଦରେଶ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେଇଥିଲା ।

Supreme Court

ତେବେ ସେହି ଛାଡପତ୍ରରେ ମହିଳା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅର୍ଥ ଦାବି କରିଥିଲେ ଆଉ ଅଦାଲତ ଏହାକୁ ମାନି ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ କି ସେ ସ୍ତ୍ରୀର ସବୁ ଦାବି ପୂରଣ କରିବା ସହିତ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ । ଏବଂ ସେହି ସବୁ ଜମା କରିବାର ସମୟ 2 ମାସ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେହି ସଂମ୍ପତି ଉପରେ କେବଳ ସ୍ତ୍ରୀର ଅଧିକାର ରହିବ ହେଲେ ଝିଅର ସେଥିରେ କୌଣସି ଅଧିକାର ରହିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

ହେଲେ ମହିଳା ସେହି କଥାରେ ରାଜି ହେଇ ନଥିଲେ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ କି ସେ ଝିଅର ପାଠପଢା ଏବଂ ବିବାହର ଖର୍ଚ୍ଚ କେମିତି ବହନ କରିବେ । ତେବେ ସେତେବେଳେ ସେହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝିଅର ବୟସ 20 ହୋଇଛି ତେଣୁ ମହିଳାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ କି ଝିଅର ବୟସ ଅନୁସାରେ ସେ ନିଜ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ନିଜେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ପାରିବ । ତେବେ ଏ ସଂମ୍ପର୍କରେ ସ୍ତ୍ରୀ କି ଝିଅ କେହି ବି ସେହି ଯୁବକ ପାଖରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅର୍ଥ ଦାବି କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଯଦି ବାପା ଚାହିଁବେ ତ ନିଜ ଇଚ୍ଛାରେ ଝିଅକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ଏଥିରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ ଜଣାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *