ସୁହାଗରାତି ବା ଚଉଠି ଦିନ ସ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱାମୀକୁ କ୍ଷୀର ପିଇବାକୁ କାହିଁକି ଦିଏ ଜାଣନ୍ତୁ । ଜାଣିଲେ ହୋସ ଉଡିଯିବ

milk 2

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ବିବାହର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେଉଛି ଚଉଠି | ଏହି ଶେଷ ଷ୍ଟପ୍ ପରେ ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତି ଘରୋଇ ଜୀବନରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି | ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ହନିମୁନ୍ ବିଷୟରେ ଅନେକ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ମନେ ରଖନ୍ତି | ଏହି ସମୟକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ, ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତି ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ଯେପରିକି ଏହି ରାତିରେ କ୍ଷୀରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପିଇବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହନିମୁନରେ କ୍ଷୀରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ କାହିଁକି ଲାଭଦାୟକ?

ଯଦି ତୁମେ ବିବାହିତ ତେବେ ତୁମର ହନିମୁନ୍‌ରେ କ୍ଷୀରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପିଇବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ ପାଇଥିବ, ଏବଂ ଯଦି ତୁମେ ସ୍ନାତକ, ତେବେ ତୁମେ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ବର ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ କ୍ଷୀରକୁ ବର ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନ୍ ସିରିଏଲରେ ଆଣିଥାଏ | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏହି ପରମ୍ପରା ବହୁଳ ଭାବରେ ପ୍ରଚଳିତ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପରମ୍ପରା କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ସେଥିରେ ସନ୍ଦେହ ରହିଛି।

ଏହି କ୍ଷୀରରେ ମିଶିଥାଏ ଅନେକ ଜିନିଷ | ହନିମୁନ୍‌ରେ ହନିମୁନ୍‌ ପାଇଁ କ୍ଷୀର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହି କ୍ଷୀର ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଉପାଦାନରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କ୍ଷୀର ନୂତନ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ଦମ୍ପତି ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଏହି ପରମ୍ପରା ପଛରେ ଏକ ବୌଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ଅଛି |

milk 1

କ୍ଷୀର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ | ଏହି କ୍ଷୀରରେ ସାଫ୍ରନ୍, କଦଳୀ, ଚିନି, କଳା ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ, ବାଦାମ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ମିଶାଯାଏ | ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପରେ କ୍ଷୀରକୁ ଫୁଟାଯାଏ ଏବଂ ପରେ ଉଷୁମ କ୍ଷୀର ବରକୁ ଦିଆଯାଏ | କ୍ଷୀରରେ ଥିବା ମଧୁରତାରେ ଚିନି ମିଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ମିଠା କ୍ଷୀରରେ ଚମକ ଆସିପାରେ | ଚିନି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାଲସିୟମ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ମଧୁରତା ଅଛି | ଯଦି ମିଠା ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ତେବେ ମହୁ, ଶୁଖିଲା ଅଙ୍ଗୁର କିମ୍ବା ଗୁଡ ମିଶାନ୍ତୁ |

କ୍ଷୀର କିପରି ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ବିବାହର ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ବରକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ବିଶେଷ କ୍ଷୀରରେ ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ବାଦାମ ମିଶାଯାଏ | ଯେତେବେଳେ କ୍ଷୀର ଫୁଟାଯାଏ, ସେଥିରୁ କିଛି ଉପାଦାନ ବାହାରିଥାଏ ଯାହା ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ଶା-ରୀ-ରିକ ସଂ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛାକୁ ଦୃଢ କରିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ ନୂତନ ସଂ-ମ୍ପର୍କ ଭଲ ଅଟେ |

କ୍ଷୀର ଆଣିଥାଏ ନିବି଼ଡତା – ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଥିଲା ଯେ ବର ଏବଂ ବର ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପରସ୍ପର ବିଷୟରେ ଜାଣି ନ ଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ବିବାହର ପ୍ରଥମ ରାତିରେ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ବହୁତ ନର୍ଭସ ଥିଲେ | ଦୁଗ୍ଧର ବାହାନା କରି ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରହିଲା | ଯାହା ସ୍ନାୟୁକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା | ସମାନ ଗ୍ଲାସ ସହିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରେମ ବଢିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ |

milk

କ୍ଷୀର ନୁହେଁ ତ ଓୌଷଧ | ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଚେନ୍ ଧାରଣ କରିଥିବା ଏହି କ୍ଷୀର ଅନେକ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ | ଉପରୋକ୍ତ ଉପାଦାନ ଧାରଣ କରିଥିବା କ୍ଷୀରରେ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବୃଦ୍ଧିକାରୀ ଉପାଦାନ ଥାଏ | ଯେତେବେଳେ କେହି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶା-ରୀରିକ ସଂ-ମ୍ପ-ର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି, ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ | ଏହି ବିଶେଷ କ୍ଷୀର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇ ଏହି ବିପଦକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *