Chanakya nitti- ସଭିଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ ନିଜର ଏହି ସବୁ କଥା, ନଚେତ ହୋଇପାରେ ଘୋର ଅସୁବିଧା

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଦୃଢ଼ ବାର୍ତ୍ତା ମାନବ ସମାଜକୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଚାଣକ୍ୟ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଚାଣକ୍ୟ ନିତୀରେ ଚାଣକ୍ୟ ଧର୍ମ-ଆଦର୍ଶ, କର୍ମ,ଅର୍ଥ ଶାସ୍ତ୍ର, ପାପ-ପୁନ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କର ଏହି ନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଚାଣକ୍ୟ ନିତୀରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ ।

chanakya

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏକ ବଡ଼ ଶକ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ହୁଏ, ତେବେ ଏ ବିଷୟରେ କାହାକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କେହି ଆପଣଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇପାରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରେ ଯେ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ପରିହାସ କରିବେ ।

ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତୁମେ ତୁମର ଦୁଖକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଦୁଖ କାହା ସହିତ ଆଲୋଚନା କର, ତେବେ ସେ ତୁମର ଖୁସିରେ ଖୁସି ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ତୁମର ଦୁଖରେ ଖୁସି ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ,ଆପଣଙ୍କୁ ପଛରେ ଉପହାସ କରିବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ନିଜର ଦୁଖକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆଚରଣ ଖରାପ ଏବଂ ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ତା’ର ଖରାପ ଚରିତ୍ର ବିଷୟରେ ଗର୍ବ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ସମାଧାନ ଖୋଜ। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏହା ଆଲୋଚନା କରିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲଜ୍ଜାଜନକ କାରଣ ହୋଇପାରେ ।

chanakya

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ତୁମେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅପମାନିତ ହୋଇଛ, ତେବେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ କୁହ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜେ ଅପମାନର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସମାଜରେ ସମ୍ମାନର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବ ।

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖାଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ । ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *