PM କିଶାନ ଯୋଜନା ରେ ମିଳିବ 12 ହଜାର ଟଙ୍କା ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ କେମିତି ଆପଣ ଆବେଦନ କରିବେ ଏଥିରେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ୱେବ ପୋର୍ଟଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଗତ ମାସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସାମନ୍ ନିଧି (ପିଏମ କିସାନ) ଯୋଜନାର ନବମ କିସ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଦେଶର 9.75 କୋଟି କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ 19500 କୋଟି ପଠାଯାଇଥିଲା । ଯଦିଓ ସେଠାରେ ଅନେକ କୃଷକ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ନାମ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ପରିମାଣ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୟୋଗର ସ୍ଥିତି ଦେଖିପାରିବେ ଏବଂ ସଂଶୋଧନ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କିସାନ ସାମମାନ ନିଧି ନ ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ ।

ଆବେଦନ ସମୟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଭୁଲ କିମ୍ବା ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବରରେ ଭୁଲ ହେତୁ କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ । ସବୁକିଛି ଆଧାର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ, ତେଣୁ ଆଧାରରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ନାମ ଏବଂ ପ୍ରୟୋଗରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ନାମ ମଧ୍ୟ ସମାନ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ସ୍କିମ୍ କୁ ଆବେଦନ କରିବାର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ୍ ହେଉଛି pmkisan.gov.in |

Pm

ଏଠାରେ ଆପଣ କୃଷକ କୋଣକୁ ଯାଇ ନୂତନ କୃଷକ ପଞ୍ଜିକରଣକୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ନ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ହିତାଧିକାରୀ ସ୍ଥିତି ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଏହା ପରେ ଆଧାର ନମ୍ବର, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ଜାଣିପାରିବେ | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ସମ୍ମାନ ନି ଯୋଜନା PM କିଶାନ ଯୋଜନା ରେ ମିଳୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାକୁ ଦୁଇଗୁଣା କରିବା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି।ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ହିତାଧୁକାରୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ 2000 ଟଙ୍କା ପରିବର୍ତ୍ତେ 4000 ଟଙ୍କାର କିସ୍ତି ମିଳିପାରେ ।

pm

ଯଦି ଏଭଳି ହୁଏ, ତେବେ ଦେଶର ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧୁକାରୀ ଚାଷୀମାନେ ବର୍ଷକୁ 6000 ଟଙ୍କା ପରିବର୍ତ୍ତେ 12000 ଟଙ୍କା ପାଇବେ । ଖୁବଶୀଘ୍ର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ବିହାରର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସିଂହ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ତୋମର ଓ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ । ଏହି ବୈଠକରେ PM କିଶାନ ପାଣ୍ଠୀ ରେ ମିଳୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ସହାୟତାକୁ ଦୁଇଗୁଣା କରାଯିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥୁଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ କୌଣସି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ପାରିନାହିଁ ।

ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *