ଏହି ଗଛର ଏହି ଚମତ୍କାରୀ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଆପଣ ।

patra

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମ ଭାରତରେ କାହିଁ କେଉଁ ଅନାଦି କାଳରୁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉପଚାର ପ୍ରଚଳିତ ରହିଛି। ଆୟୁର୍ବେଦ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ଆମ ଚତୁପାର୍ଶ୍ୱ ରେ ଥିବା ଅନେକ ଗଛର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି।ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହିଭଳି ଏକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ହୋଇଥିବା ଗଛ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

Leaf

ଆମ ଦେଶରେ ନି-ଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ରୂପରେ ଭାଙ୍ଗ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚିତ। ହୋଲିର ପର୍ବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପଣା ଠାରୁ ନେଇ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାଙ୍ଗର ବହୁତ ବ୍ୟବହାର ଅଛି ।ସେହି ସମୟରେ ଥଣ୍ଡା ସମୟରେ ଦେହ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦିରେ ଭାଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଏକ ଔଷଧ ରୂପେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଭାଙ୍ଗ ପତ୍ରର କିଛି ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ କହିବୁ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କ୍ରମାଗତ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଉଛି, ତେବେ ଭାଙ୍ଗ ପତ୍ରର ରସକୁ ବାହାର କରି କାନରେ 2-3 ବୁନ୍ଦା ପକାଇ ରଖନ୍ତୁ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂର ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ମୂଳ ମଧ୍ୟ ଲୋପ ପାଇବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ତ୍ୱଚା ଅତ୍ୟଧିକ ଶୁଷ୍କ କିମ୍ବା ରୁଗ୍ଣ, ତେବେ ଭାଙ୍ଗ ପତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ଚର୍ମକୁ ଚିକ୍କଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

bhanga

ଏହାର ପତ୍ରକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଚର୍ମରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଭଲ ପରିମାଣରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଫାଇବର ରହିଲେ, ଭାଙ୍ଗ ମଞ୍ଜି ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁନାହିଁ ତେବେ ଭାଙ୍ଗ ମଞ୍ଜି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରତିଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ,ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରିବା ସହ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *