ଏହି ସହଜ ଉପାୟ ଆପଣାଇଲେ , କେବେ ହେବନାହିଁ ହାର୍ଟ ଆର୍ଟାକ ।

Heart attack

ଆଜିକାଲି ଜୀବନଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ସମସ୍ତେ ବିବ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି, କାରଣ ଏହା ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ | ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ | ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ପରିମାଣ ବଢେ, ଏହା ରକ୍ତ କୋଷରେ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ |

ଏହା ‘ହୃଦଘାତ’ ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ଏହାକୁ ‘ନିୟନ୍ତ୍ରଣ’ ଅଧୀନରେ ରଖିବା ପାଇଁ, ଲୋକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇପାରେ | କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଅପସାରଣ ପାଇଁ ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା |

Heart attack

ନିଦ୍ରା ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଘଟେ | ଏଥିପାଇଁ ଅତିକମ ରେ 8-9 ଘଣ୍ଟା ଶୋଇ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଚାପରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ |

ସକାଳର ଚାଲିବା କିମ୍ବା ‘ବ୍ୟାୟାମ’ କରି ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର କରାଯାଇ ହେବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟାୟାମ କରି ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ‘ମଧୁମେହ’ ଭଳି ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ |

ଶରୀରରେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ‘ସ୍ତର’ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଚିନାବାଦାମ ଉପକାରୀ | ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଅଧା ଚାମଚ ଚିନାବାଦାମକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ଚା ଭଳି ପିଇବା ଉଚିତ୍ |

ଭିଟାମିନ୍-ଡି ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଏଥିପାଇଁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ବସନ୍ତୁ, ଯାହା ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍-ଡି ର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବ |

sunlight

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ 2-3-ଟି ରସୁଣ କୋଷା ଚୋବାଇବା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |

ଖାଦ୍ୟରେ କମ୍ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଘରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ତେଲ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ ତେଲ ସହିତ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧନ୍ତୁ |

ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *