ଆଜିଠୁ ଆଷାଢ ଅମାବାସ୍ୟା , ଏହି ସବୁ ରାଶିଙ୍କ ଜୀବନ ପୁରା ପୁରି ବଦଳିଯିବ । ମିଳିବ ପ୍ରଚୁର ଟଙ୍କା ।

rashi

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବ୍ରତ୍ତ ଉପବାସ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି | ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଆଶାଢ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହାକୁ ଭାରତର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଶାଢି ଅମାବାସ୍ୟା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଗୀତା ପାଠ କରିବା ଶୁଭ ଅଟେ। ଏହି ବର୍ଷ ଆଶାଡି ଅମାବାସ୍ୟା 9 ଜୁଲାଇରେ ପଡୁଛି | ଏହି ଶୁକ୍ରବାର ଅର୍ଥାତ୍ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦିନ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ କିଛି ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଧନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅପାର ଅନୁଗ୍ରହ ମିଳିପାରିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ …

ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କିପରି ପୂଜା କରିବେ |
ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଶା ମାସର ଅମାବାସ୍ୟା ରାତି 11 ଟାରେ ଗାଧୋଇ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ତା’ପରେ ଘରର ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ମୁହଁ କରି କୁଶର ଆସନ ରଖ ଏବଂ ବସ | ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂଜା ପାଠରେ ମନ ଦେଇ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ବିନମ୍ର ସହିତ ଏକ ସ୍ୱସ୍ତିକା କିମ୍ବା ଓମ୍ ଲେଖ ପରେ ଏକ ନଡିଆ ସ୍ଥାପନ କରି ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କର | ଏହା ସହିତ, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀର ଶ୍ରୀ ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ ରଖନ୍ତୁ | ଶଙ୍ଖକୁ ଏକ ଅଲଗା ଥାଳିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଉପରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ଚାଉଳ ଢାଳନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶୀ ଘିର ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟରେ ମାତା ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ | ଏହା ମାତା ଦେବୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଅର୍ଥର ସମୃଦ୍ଧତା ଘରେ ରହିଥାଏ |

mata Lakshmi

ଜୀବନରେ ସୁଖ ପାଇବାକୁ |
ଆଶାଢ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟାରେ ଏକ ଗରିବ, ଭୋକିଲା, ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ପଣ କର | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା ଜୀବନର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ | ଏହା ସହିତ, ଏହି ଦିନ ମଇଦାରେ ଚିନି ମିଶାଇ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅପାର ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥାଏ |

ପିତାଙ୍କ ଆତ୍ମ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |
ଏହି ଦିନ ଗୀତା ପାଠ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା ପୂର୍ବପୁରୁଷ ମାନଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ଆଣିଥାଏ |

ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣରେ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ |
ଆଶାଡି ଅମାବାସ୍ୟା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣରେ ଗାଈର ଘିଅ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ | କପା ବଦଳରେ ସେଥିରେ ନାଲି ସୂତାର ଦ୍ୱୀପ ରଖନ୍ତୁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା ଧନର ଦେବୀ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା, ଜୀବନରେ ଟଙ୍କା ସହିତ କୈଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ |

ଟଙ୍କା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ |
ଆଜିର ସମୟରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି | ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ସକାଳୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଶୁଭ ଦିନରେ ଗାଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ, ମଇଦା ବଲ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ କରି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ | ତା’ପରେ ଏକ ନଦୀ କିମ୍ବା ପୋଖରୀକୁ ଯାଅ ଏବଂ ସେହି ମଇଦାର ବଲକୁ ମାଛକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅ | ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରଗତିର ବାଟ ଖୋଲିଥାଏ | ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ଜୀବନର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *