ଏହି କାମ କଲେ ମିଳେ ପ୍ରଚୁର ଧନ – ଦୁର ହୁଏ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ

shani

ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସାଢେସାତୀ ଏବଂ ଦଶା ରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ | ବାସ୍ତବରେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା କୁହାଯାଏ | ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଶନି ଦେବ ନିଜ କର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଫଳ ଦିଅନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ ଭଲ କାମ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଭଲ ଫଳ ​​ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଅ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଟଙ୍କା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର କରାଯାଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଜୀବନରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦିଏ, ତୁମେ କେବଳ ଶନିବାର ଦିନ ଶନିଙ୍କୁ ପୂଜା କର | ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ତେଲ ଏବଂ ଏକ ଟଙ୍କା ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ |

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି କାହାଣୀ ପଢନ୍ତି | ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେ ବି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପୈରାଣିକ କାହାଣୀ | ବ୍ରହ୍ମପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଶନି ଦେବଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରିତୁ ପୁଅ ପାଇବା ପାଇଁ ଗାଧୋଇବା ପରେ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଶନି ଦେବ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନରେ ଅବତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ବାହ୍ୟ ଜଗତ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବହୁତ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରି ଥକି ଯାଇଥିଲେ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଋତୁ ଫଳହୀନ ହୋଇଗଲା |

shani d

ଏହି କାରଣରୁ ସେ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ ଏବଂ କ୍ରୋଧରେ ସେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ | ଅଭିଶାପ ଦେଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିଠାରୁ ଯାହାକୁ ଦେଖିବ ତାହା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଧ୍ୟାନ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଶନି ଦେବ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ଥିଲେ। ଶନି ଦେବଙ୍କ ପତ୍ନୀ ତାଙ୍କ ଭୁଲକୁ ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଭିଶାପ ବିଷୟରେ ବହୁତ ଅନୁତାପ କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଅଭିଶାପକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାର ଶକ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ନଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଶନି ଦେବ ମୁଣ୍ଡ ତଳକୁ କରି ଜୀବନଯାପନ ଆରମ୍ଭ କଲେ। କାରଣ ସେମାନେ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ ଯେ କାହାର କିଛି କ୍ଷତି ହେଉ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଶନି ଗ୍ରହ ରୋହିଣୀଙ୍କୁ ଏକ ଭିନ୍ନତା ଦିଅନ୍ତି | ତା’ପରେ ପୃଥିବୀରେ 12 ବର୍ଷର ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କ ପାଇଁ ବଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ | ରୋହିନିରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ଶନି ଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ତା’ପରେ ଏହି ଯୋଗ ଆସେ | ଏହି ଯୋଗ ମହାରାଜ ଦଶରଥଙ୍କ ସମୟରେ ଆସିଥିଲା। ଏହି ଯୋଗକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ମହାରାଜ ଦଶରଥ ଶନୀ ଦେବଙ୍କ ସହ ଲଢିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

shani dev

ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଅସୁବିଧାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ମହାରାଜ ଦଶରଥ ତାଙ୍କ ରଥରେ ଚଢି ମଣ୍ଡଳ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଦେଖି ସେ ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କଲେ। ଏହା ପରେ କ୍ଷତ୍ରିୟ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଲଢିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଦଶରଥଙ୍କ ବିବେକାନନ୍ଦରେ ଶନି ଦେବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସନ୍ନ ଥିଲେ | ଏଥିରେ ଖୁସି ହୋଇ ସେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଏକ ଖୁସି ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ମହାରାଜ ଦଶରଥ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ସାହ ମାଗିଥିଲେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ନକ୍ଷତ୍ର ଇତ୍ୟାଦି | ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସୁବିଧାକୁ ଭାଙ୍ଗନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଶନିଦେବ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଉତ୍ସାହ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | ଏହା ସହିତ ଦଶରଥ ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ଦିନ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବେ ବୋଲି ଶନି ଦେବଙ୍କଠାରୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ମାଗିଥିଲେ। ସେ ସେମାନଙ୍କୁ କଦାପି ଆଘାତ କରିବେ ନାହିଁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଶାନିର ମହାରାଜ ଦଶରଥ ଏବଂ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଏହି କାହାଣୀ ପଢି ଟଙ୍କା ସଙ୍କଟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *