Lockdown Updates: ପୁଣି ବଢିବ ଲକଡାଉନ – କେନ୍ଦ୍ର ଦେଲା 14 ରାଜ୍ୟକୁ କଡା ଚେତାବନୀ ।

Lockdown

କରୋନାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଣି ଥରେ କଠୋର ହୋଇଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମଣ ହାର 10 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ଥିବାରୁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି।

ଲକଡାଉନ୍ ଶେଷ ରିପୋର୍ଟ: କରୋନାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୁଣି ଥରେ କଠୋର ହୋଇଛନ୍ତି। ସଂକ୍ରମଣ ହାର 10 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହୋଇ ଥିବାରୁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ରାଜସ୍ଥାନ, ତ୍ରିପୁରା, ଆସାମ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ କେରଳ ସମେତ 14 ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଚିଠି ଲେଖିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜୁନ୍ 21 ରୁ 27 ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର 10% ରୁ ଅଧିକ ଥିବା ସେହି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜିଲ୍ଲା ତଥା ଉପ-ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଏହାର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

lock

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ଜୁନ୍ 29 ତାରିଖ ଦିନ ଏକ ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି, “ତେଣୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ସଚେତନତା ସହିତ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ସହଜ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ।” ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଆସାମ ପଠାଯାଇଛି ଏହି ଚିଠି ।

ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି, ଏହି ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ତଥା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଦୟାକରି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକର ମନିଟରିଂ, ୱାର୍ଡ ଏବଂ ବ୍ଲକ୍ ର ସୂଚନାର ସମୀକ୍ଷା, ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମନିଟରିଂ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା, 24 ଘଣ୍ଟିଆ ଜରୁରୀକାଳୀନ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ, କମାଣ୍ଡ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ କଡା ଧାରଣ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ (SOP) ରଣନୀତି ମଧ୍ୟ ବିସ୍ତୃତ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ କଠୋର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି |

lockdown

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜୁନ୍ 21 ରୁ 27 ମଧ୍ୟରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର 10 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଥିଲା। ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଭରତପୁର, ରାଜସମାନନ୍ଦ, ବାରନ, ଚିତ୍ତରଗଡ, ସିକର, କୈଏଲପୁର, ପଶ୍ଚିମ ଇମ୍ଫାଲ ଏବଂ ମଣିପୁରର ଟେନଗାନୁପାଲ, ସିକ୍କିମର ପୂର୍ବ, ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଜିଲ୍ଲା, ତ୍ରିପୁରାର ଉନାକୋଟି ଏବଂ ଔଲାଇ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର, ଜାଲପାଇଗୁରି, ଓଡ଼ିଶାର ଭଦ୍ରକ ଏବଂ ବାଲେଶ୍ୱର , କେରଳର କୋଲାମ, ଥ୍ରିସୁର, ପାଲକ୍କଡ, ମାଲାପୁରାମ ଏବଂ ତିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ଆସାମର ମୋରିଗାଓଁ ଏବଂ ନାଲବାରୀ ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *