ଏହି ଗୋଟିଏ କାମ କଲେ କ-ରୋ-ନା ହେଲେ ବି ଜୀବନି ଜୀବନ । ନିଶ୍ଚୟ ପଢନ୍ତୁ – Dr. Sumitraa

କରୋନାଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆମକୁ ଫୁସଫୁସର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ବଡ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲା , କାରଣ ଏହା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଫୁସ ଫୁସକୁ ସଂକ୍ରମଣ କରୁଛି | ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ଅନେକ ଲୋକ ଗୁରୁତର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛି | ଏବଂ ଏହାକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ | ଯାହା ପରେ ରୋଗୀ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ….ଜାହାକୁ ଆପଣେଇଲେ କ-ରୋ-ନା ରେ ପଡିଲେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବାର ଭୟ କମିଯିବ । ତେବେ ଡେରି ନ କରି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରନ୍ତୁ: ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଫୁସଫୁସକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ 30 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ସାଇକେଲ ଚଲାଇ ପାରିବେ | ଶରୀରର ଗତିବିଧି କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିପାରେ କିମ୍ବା କରିପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏକ ସପ୍ତାହରେ 150 ମିନିଟ୍ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ |

Doctor

ଧୂମପାନ ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡ: ଯଦି ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଧୂମପାନ ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଧୂମପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ। ଯେପରିକି ଆଜ୍‌ମା, ସିଓପିଡି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ। WHO ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଫୁସଫୁସକୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଧୂମପାନ ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ |

ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ: ଫୁସଫୁସ ପାଇଁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ | ଧୂମପାନ ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରଦୂଷିତ ଧୂଳି, ପବନ କିମ୍ବା ଧୂଆଁଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ: ଯଦି ଆପଣ ଫୁସ ପୁସ୍ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରାଣାୟାମ, ଅନୁଲୋମ୍-ଆଣ୍ଟୋନିମ୍ ପରି କିଛି ଗଭୀର ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ପଡିବ | ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଫୁସଫୁସରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଏକ ଭଲ ଉପାୟରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ କୌଣସି ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ନଥାଏ |

Vegetables

ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ: ଯଦି ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଖାଦ୍ୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଫଳ, ସବୁଜ ପନିପରିବା, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉତ୍ପାଦ ଏବଂ ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ |

ଏହି ଭଳି ଡାକ୍ତରି ଟିପ୍ସ ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ ନିଶ୍ଚୟ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଲାଇକ କଲେ ହିଁ କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବାର ନୁଆ ନୁଆ ଉପାୟ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ । ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *