16 ତାରିଖା ଯାଏ ବହୁତ କମିଗଲା ସୁନା ରେଟ – କିଣିବାର ଥିଲେ ଆଜି ହିଁ କିଣି ନିଅନ୍ତୁ । ଓଡିଶାରେ ଦାମ ମାତ୍ର ଏତିକି

gold

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶସ୍ତା ସୁନା କିଣିବାକୁ ଆଶା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି | ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବଜାର ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ସୁନା କିଣିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସୁନା କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା ଅଛି ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ଉପଯୁକ୍ତ ସୁଯୋଗ | ସାର୍ବଭୈମ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ସ୍କିମ୍ 2021-22 – ସିରିଜ୍ ଚତୁର୍ଥର ବିକ୍ରୟ 12 ଜୁଲାଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି | ଏହି ବିକ୍ରୟ ଜୁଲାଇ 16 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ଆଜିଠାରୁ କେଉଁ ମୂଲ୍ୟରେ ଆପଣ ସୁନା କିଣି ପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ କହିବା-

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସିରିଜରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ପିଛା 4,807 ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ସାର୍ବଭୈମ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆରବିଆଇ (ଆରବିଆଇ) ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଛି।

gold

ଅନଲାଇନ୍ କ୍ରୟ ଉପରେ ରିହାତି – ସାର୍ବଭୈମ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ 2021-22 ର ଚତୁର୍ଥ କିସ୍ତି ଆଜିଠାରୁ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପାଇଁ ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ଖୋଲିବ | ଆରବିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ବଣ୍ଡ ପାଇଁ ଅନଲାଇନରେ ଆବେଦନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମରେ 50 ଟଙ୍କା ରିହାତି ମିଳିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହିପରି ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାମ ସୁନା ବଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟ 4,757 ଟଙ୍କା ହେବ।

ଆପଣ କେଉଁଠାରେ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ କିଣି ପାରିବେ – ସାର୍ବଭୈମ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ କିଣିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ପ୍ୟାନ୍ କାର୍ଡ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ | ନିବେଶକମାନେ ଏହି ବଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ ଅନଲାଇନରେ କିଣିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଏହାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଷ୍ଟକ୍ ହୋଲ୍ଡିଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ (SHCIL) ରୁ କିଣି ପାରିବେ, ଡାକଘର ଏବଂ NSE ଏବଂ BSE ପରି ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍ ଚୟନ କରିପାରିବେ |

ଆପଣ କେତେ ସୁନା କିଣି ପାରିବେ? ସାର୍ବଭୈମ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ଯୋଜନାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ 400 ଗ୍ରାମ ସୁନା ବଣ୍ଡ କିଣି ପାରିବେ | ଏଥି ସହିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିନିଯୋଗ ହେଉଛି ଏକ ଗ୍ରାମ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ଟିକସ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ | ଟ୍ରଷ୍ଟି ବ୍ୟକ୍ତି, HUF, ଟ୍ରଷ୍ଟ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଚାରିଟେବୁଲ୍ ସଂସ୍ଥାକୁ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ବଣ୍ଡ ସୀମିତ ରହିବ |

golds

ସାର୍ବଭୈମ ସୁନା ବନ୍ଧ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତି? ସୁନା ବଣ୍ଡରେ ନିବେଶକ ଶାରୀରିକ ରୂପରେ ସୁନା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ | ଶାରୀରିକ ସୁନା ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ନିରାପଦ ଅଟେ | ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ଏହା ଉପରେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପୁଞ୍ଜି ଲାଭ କର ଆଦାୟ କରାଯାଏ | ଏହା ସହିତ ଏହାର ଋଣ ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ଆମେ ମୁକ୍ତି ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁ, ତେବେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପରେ, ଆପଣ ଏହାକୁ ଯେକୈଣସି ସମୟରେ ମୁକ୍ତ କରିପାରିବେ |

ମୂଲ୍ୟ କିପରି ସ୍ଥିର ହୋଇଛି – ଅତି କମରେ 1 ଗ୍ରାମ୍ ଏବଂ ଏହାର ଏକାଧିକ ଆବେଦନ ଗୁଡ଼ିକ ଦିଆଯାଏ | ବଣ୍ଡ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବୁଲିଅନ୍ ଏବଂ ଜୁଏଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଲିମିଟେଡ୍ | (IBJA) 999 ପ୍ରତିଶତ ଶୁଦ୍ଧତାର ସୁନାର ହାରାହାରି ବନ୍ଦ ମୂଲ୍ୟ ଆଧାରରେ ହିଁ ରଖା ଜାଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *