ଲଗତର ଭାବେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କଲାଣି ଖାଇବା ତେଲ ର ଦାମ । ଏବେ ହୋଇଗଲା ଦାମ ଏତେ କମ ।

oil

କରୋନା (କୋଭିଡ -19) ଏବଂ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ 100 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି। ଅବଶ୍ୟ, ରୋଷେଇ ଘରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ରୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରାହତ ମିଳିଛି ।

oil

ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରୁ ଖାଇବା ତେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମୁଖୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି 200 ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଥିଲା। ଗତମାସ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ପରିବାରର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | ଯଦିଓ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ସେହିଥି ପାଇଁ ନାଗରିକ ମାନେ କରୋନା ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି |

ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଇବା ତେଲ ଦର ତୀବ୍ର ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | ଗତ ବର୍ଷ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରେ ମଧ୍ୟ ତେଲ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | ଏହା କରୋନା ଏବଂ କଟକଣା ଯୋଗୁଁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରେ ଥିବା ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିସାରିଛି | ଦୀପାବଳି ପରେ ତେଲ ଦର ହ୍ରାସ ହେବାର ଆଶା କରୁଥିବା ନାଗରିକମାନେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି।

oils

ଦୀପାବଳି ପରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଲୋକଙ୍କ ମନ ରେ ଦୁଖଃ ଦେଇଛି । ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଯାହା ଅଗଷ୍ଟ 2020 ରେ 100 ରୁ 110 ଟଙ୍କା ଥିଲା ସେହିପରି 15 କିଲୋଗ୍ରାମ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ 2500 ଟଙ୍କା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି | ଏହା ସହିତ ସୋୟାବିନ ଏବଂ ଖଜୁରୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା |

ସୋୟାବିନ୍ ତେଲର ଏକ କ୍ୟାନ୍ ମୂଲ୍ୟ 2,400 ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଖଜୁରୀ ତେଲର ଏକ କ୍ୟାନ୍ 2,000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ହାର ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଅନେକ ଦେଶରେ ଅନଲକ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଫଳ ସ୍ୱରୂପ, ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ହାର କିଛି ପରିମାଣରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *