ଶୋରିଷ ଓ ରିଫାଇନ ତେଲର ଦାମ ହେଲା ବହୁତ କମ । ଜାଣନ୍ତୁ ଆଜିର ଦାମ ।

oil

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:- ସୋରିଷ ତେଲ, ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ, ବିଶୋଧିତ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଗତ କିଛି ମାସ ଧରି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ଖୁଚୁରା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସ୍ୱସ୍ତି ଖବର ଅଛି | ପ୍ରଥମେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଏ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ
ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ଯେ ସୋରିଷ ତେଲ, ବିଶୋଧିତ ତେଲ, ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ କମ୍ ହୋଇଛି।
ଶିଳ୍ପ ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ଧାରା ରେ କମ୍ ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳିବ।

oils

ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଏବଂ ନିମ୍ନ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାର ଗୁଡିକ ବଡ ରାହତ ପାଇବେ |

ସୋଲଭେଣ୍ଟ ଏକ୍ସଟ୍ରାକ୍ଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SEA) ର ସଭାପତି ଅତୁଲ ଚାଟୁର୍ବେଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଇବା ତେଲର ଭାରତ ହେଉଛି ବୃହତ୍ତମ ଉତ୍ପାଦକ। ଏହା ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଏହାର ମୋଟ ଆବଶ୍ୟକତାର ପ୍ରାୟ 65-70 ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଖାଇବା ତେଲ ଦର କ୍ଷଣ ହୋଇଯାଇଛି | ଏହି କାରଣରୁ ହୋଲସେଲ ବଜାରରେ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ ସ୍ତରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଚାଟୁର୍ବେଦିଙ୍କର ଏହି କଥା ଅନୁଯାୟୀ ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖାଇବା ତେଲରେ ହାରାହାରି 15 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।

ଆଗାମୀ 8-10 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଏଥି ସହ ମୋଦୀ ନାଚୁରାଲର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅକ୍ଷୟ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତରେ ଖାଇବା ତେଲର ହାରାହାରି ମୂଲ୍ୟ 12-15 ଶତକଡା ହ୍ରାସ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି। ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଖୁଚୁରା ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯିବ | ଭାରତୀୟ ପନିପରିବା ତୈଳ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଘର ସଭାପତି ସୁଧାକର ଦେଶାଇ ମଧ୍ୟ ସମାନ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

oil

ପତନର କାରଣ:

ଅକ୍ଷୟ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସର ପ୍ରଭାବ ଖାଇବା ତେଲ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବିଷୟ ଅଟେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫସଲର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ଋଷିଆରେ ବୃହତ ପରିମାଣରେ ଏକ ଶସ୍ୟ ଫସଲର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାଲେସିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଖଜୁରୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ଥିରତା ରହିଛି, ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସରକାର ଖଜୁରୀ ତେଲ ସମେତ ଖାଇବା ତେଲ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଟନ୍ ପିଛା 112 ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ଘରୋଇ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *