ବଡ ଖବର – କ-ରୋ-ନା ଟୀ-କା ନେବା ପରେ ଅନେକ ଲୋକ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି ବଡ ରୋଗର ଶିକାର ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 29 କୋଟିରୁ 46 ଲକ୍ଷ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି। ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଏହି ଟିକା ହେଉଛି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେକାର ଟିକା | ଭାରତରେ ଏହି ଟିକାକୁ କୋଭିଶିଲ୍ଡ ନାମ ଦିଆଯାଇଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହାର ମାତ୍ରା କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଏହା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇସାରିଛି ଯେ ଟିକା ନେବା ପରେ କିଛି ଲୋକ ସାମାନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯେପରିକି ଜ୍ୱର, ଥକାପଣ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦାବି କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ନେଉଥିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଗୁଇଲେନ୍-ବେରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ନାମକ ଏକ ବିରଳ ସ୍ନାୟୁଗତ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହା ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ରୋଗ | ଯଦି ଏହି ରୋଗ ଶରୀରରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ, ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ପକ୍ଷାଘାତ ହୋଇପାରେ |

Vaccine

ଗୁଇଲେନ୍-ବେରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍ |

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଇଲେନ-ବେରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଏକ ବିରଳ କିନ୍ତୁ ଗମ୍ଭୀର ଅଟୋମ୍ୟୁନ ବ୍ୟାଧି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ ସୁସ୍ଥ କୋଷ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ। ଏହି ରୋଗରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଚେହେରାର ସ୍ନାୟୁ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ |
ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଟିକା ନେବା ପରେ ଭାରତରେ ଏହି ରୋଗର ସାତୋଟି ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଏହି 7 ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ର ପ୍ରଥମ ମାତ୍ରା ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ 10 ରୁ 22 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଇଲେନ୍-ବେରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଗଲା |

ଆନ୍ନାଲ୍ସ ଅଫ୍ ନ୍ୟୁରୋଲୋଜି ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ନେବା ପରେ ଗୁଇଲେନ୍-ବେରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ଏହାର 20 ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ତୁଳନାରେ ସେମାନଙ୍କର ମୁହଁର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱ ଦୁର୍ବଳ ଏବଂ ଖସିପଡିଥିଲା। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏତେ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ରୋଗ ଆଶା କରାଯାଉ ଥିବା ଠାରୁ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଗଲା |

Vaccine

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଟିକା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ, କିନ୍ତୁ ଏଥି ସହିତ ଟିକା ନେବା ପରେ ଗୁଇଲେନ୍-ବେରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମରୁ ମୁଖ ମାଂସପେଶୀର ଦୁର୍ବଳତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତଥାପି, ବିଶ୍ୱରେ କୈଣସି ଟୀକା କରୋନା ବିରୋଧରେ 100% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇନାହିଁ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଟୀକାକରଣର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ, ଏହାର ମାମଲା ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଯାଇଛି। ଭାରତରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହି ଟିକା ପାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଗୁରୁତର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଗୁଇଲେନ୍-ବେରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?
ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା |
ମୁଖ ମାଂସପେଶୀର ଦୁର୍ବଳତା |
ହାତ ଏବଂ ପାଦରେ ଟାଙ୍ଗିଆ ଅନୁଭବ |
ଅନିୟମିତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *