ଲିଭରକୁ ବନାନ୍ତୁ ମଝଭୁତ , ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି 5ଟି ଖାଦ୍ୟ ।

ଯକୃତ ଆମ ଶରୀରର ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ | ଯକୃତ ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଆମ ଶରୀରରେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାରେ ଯକୃତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଯକୃତ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁଛି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ | ଯକୃତ ପୁଷ୍ଟିକର ଜମା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ରକ୍ତକୁ ସଫା କରିଥାଏ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଖାଦ୍ୟ କହୁଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବ |

ରସୁଣ- ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ ରସୁଣ ଖାଇପାରିବେ | ଯକୃତରେ ଥିବା ଏନଜାଇମ୍ ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସକ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଯକୃତକୁ ସଫା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତର ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ |

Garlic

ଲେମ୍ବୁ- ଲେମ୍ବୁ ଯକୃତକୁ ସଫା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖେ | ଲେମ୍ବୁରେ ମିଳୁଥିବା ଡି-ଲିମୋନିନ୍ ନାମକ ଏକ ଉପାଦାନ ଯକୃତ କୋଷକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ, ଯାହା ଯକୃତକୁ ସଫା କରିଥାଏ | ଲେମ୍ବୁ ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ମାଧ୍ୟମରେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ଅବଶୋଷଣକୁ ବଢାଇଥାଏ | ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତ ଏଥିରୁ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇବ |

ଗ୍ରୀନ୍ ଟି- ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି, ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପିଇବା ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଚର୍ବି ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିଦିଏ | ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଯକୃତକୁ କ୍ଷତିକାରକ ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ | ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପିଉଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ଯକୃତ ଅଧିକ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ |

Green tea

ହଦଳୀ- ଯକୃତକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ହଦଳୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ହଦଳୀ ଯକୃତକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ଚର୍ବି ହଜମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଆପଣ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ 1/4 ଚାମଚ ହଦଳୀ ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ | ଏବେ ଏହି ପାଣି ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ |

ବିଟ୍- ଯକୃତକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ବିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଖାଇ ପାରିବେ | ବିଟ୍ ରେ ଥିବା ବିଟା-କାରୋଟିନ୍ ଯକୃତକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର କ୍ଷମତା ଉନ୍ନତ ହୁଏ | ବିଟ୍ କୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ରକ୍ତ ବିଶୋଧନକାରୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ ବିଟେ ବା ଏହାର ରସ ପିଇପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *