Gold Rate Today : ଏତେ ଶସ୍ତା ଆଗରୁ କେବେ ହୋଇନି ।

gold

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :- ଜୁନ୍ 7 ରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ବଦଳିଛି | ପୂର୍ବପରି ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ପୁଣି ଥରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ପାଇ ଜୁନ୍ ରେ ରେକର୍ଡ କରିଛି । ସୁନା ପୁଣି ଶସ୍ତା ହୋଇଗଲା | ଅର୍ଥାତ୍ ସୁନା କିଣିବାର ଏକ ବଡ଼ ସୁଯୋଗ ଅଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ସୁନା କିଣି ଭଲ ରିଟର୍ନ ପାଇପାରିବେ | ସୁନା କିଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଜିର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣି ନେବା ଚାଲନ୍ତୁ ।

ଆଜିର ସୁନା ଦର: ସୁନା ପୁଣି ଶସ୍ତା ହୋଇଛି

ଜୁନ୍ ୨ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି। ଯଦି ଆମେ MCX ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ 2021 ବିତରଣ ପାଇଁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 210 କିମ୍ବା 0.42 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅଗଷ୍ଟ ବିତରଣ ପାଇଁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 49391 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଗତ ଅଧିବେଶନରେ ଅଗଷ୍ଟ 2021 ବିତରଣ ପାଇଁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 49601 ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଅକ୍ଟୋବର 2021 ବିତରଣ ପାଇଁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଆଜି 10 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି 49764 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

gold

ରୂପା ହାର: ରୂପା ର ଅବସ୍ଥା ବିଷୟ ରେ କହିଲେ
ଯଦି ଆମେ ଜୁନ୍ 7 ରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଜୁଲାଇ 2021 ବିତରଣ ପାଇଁ ରୂପା ର ମୂଲ୍ୟ 0.66 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 72200 ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ବିତରଣ ପାଇଁ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ 0.67 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ କିଲୋଗ୍ରାମରେ 73322 ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା। ବ୍ଲୁମବର୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ ସୁନା 11.90 ରୁ 1898 ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସପ୍ଫା ବଜାର ଦେଖନ୍ତୁ ।
ଇଣ୍ଡିଆ ବୁଲିଅନ୍ ଏବଂ ଜୁଏଲର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ସୁନା ଓ ରୂପା ହାର ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ, ଯାହା ଭାରତୀୟ ସର୍ଫା ବଜାରର ସ୍ଥିତିକୁ କହୁଛି । ଜୁନ୍ 7 ରେ, 24 କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା 10 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି 49211 ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ଏଥି ସହିତ, 23 କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 49014 ଟଙ୍କା ଛୁଇଁଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ 22 କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 45077 ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। 18 କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 36908 ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ଆଜି କିଲୋଗ୍ରାମରେ 71700 ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ଶସ୍ତା ସୁନା କିଣିବାର ଶେଷ ସୁଯୋଗ |

ଯଦି ଆପଣ ଶସ୍ତା ସୁନା କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ସୁନା ଯୋଜନା ସାର୍ଭିସ୍ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ ସ୍କିମରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଏହାର ତୃତୀୟ ସିରିଜ୍ ଆସନ୍ତା 31 ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଯାହା ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ଜୁନ୍ 4 ହେଉଛି ଏହାର ଶେଷ ଦିନ | ଏହି ସୁନା ବଣ୍ଡର ତୃତୀୟ କ୍ରମରେ RBI ଏହାର ଘୋଷଣ କରି ଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଗ୍ରାମ ପିଛା 4889 ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରିଛି। ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ ଉପରେ 50 ଟଙ୍କା ରିହାତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି |

golds

ସୁନା ବିନିଯୋଗ: ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଭଲ ସୁଯୋଗ |

ଯଦି ଆପଣ ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ | ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସୁନା ଦର ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। କରୋନା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ନିବେଶକମାନେ ଷ୍ଟୋକ୍ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତ କରନ୍ତି | ବର୍ତମାନ ନିବେଶକମାନେ ସୁରକ୍ଷିତ ନିବେଶ ଖୋଜୁଛନ୍ତି | ସୁନା ସର୍ବଦା ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ବିନିଯୋଗ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଆଗାମୀ ଦିନରେ, ଏସିଆ ରେ ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ଅର୍ଥାତ୍ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସୁନା ଭଲ ରିଟର୍ନ ଦେବ | ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଏହାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ମୂଲ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ସୁନା ହଲମାର୍କିଂ: ସୁନା କିଣିବାର ନିୟମ ଜୁନ୍ 15 ରୁ ବଦଳିବ |
ଜୁନ୍ 15 ରୁ ସୁନା କ୍ରୟରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହଲମାର୍କିଂକୁ ତୁରନ୍ତ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି | ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଜୁନ୍ 1 ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜୁନ୍ 15 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁନ୍ 15 ରୁ ସୁନାକୁ ଚିହ୍ନିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *