ଶେଷ ସମୟରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ହରିବାର କାରଣ – ମହାଭାରତ ଶିକ୍ଷା

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ । ବନ୍ଧୁଗଣ, ଭୀମ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ଜଙ୍ଘ ରେ ଗଦା ପ୍ରହାର କରିଥିଲେ । ସେ ରକ୍ତରେ ଭିଜି ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ପଡ଼ିଯାଇଥିଲେ । ସେ କୌଣସି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭୂମି ଆଡକୁ ଚାହିଁ ସେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଦେଖିବା ସମୟରେ ହାତର ତିନି ଆଙ୍ଗୁଳି ବଢାଇ କିଛି କହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେତୁ ତାଙ୍କ ପାଟିରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍ୱର ବାହାରୁଥିଲା ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ କହିଥିଲେ, ଆପଣ କିଛି କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି?  ତା’ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ସେ ତିନୋଟି ଭୁଲ କରିଛନ୍ତି, ଏହି ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ସେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିପାରିଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କର ଶେଷ ଅବସ୍ଥା। ଯଦି ସେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଭୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଆଜି ବିଜୟର ମୁକୁଟ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ହୋଇଥାନ୍ତା ।krishan

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ପ୍ରବୃତ୍ତ ଭାବରେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ତିନୋଟି ଭୁଲ ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରଥମ ଭୁଲ ହେଉଛି ଯେ ସେ ନିଜେ ନାରାୟଣଙ୍କ ବଦଳରେ ନାରାୟଣଙ୍କ ସେନା ଚୟନ କରିଥିଲେ । ଯଦି ନାରାୟଣ ଯୁଦ୍ଧରେ କୌରବଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଫଳାଫଳ ଆଜି ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତା ।

ସେ କରିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ଭୁଲ ହେଉଛି ଯେ ତାଙ୍କ ମା ଦଶ ଥର କହିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଗଛର ପତ୍ର ପିନ୍ଧି ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଯଦି ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଗ୍ନ ହୋଇ ଯାଇଥାନ୍ତେ, ତେବେ କୋହଣସି ଯୋଦ୍ଧା ଆଜି ତାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରି ନଥାନ୍ତା ।

ସେ କରିଥିବା ତୃତୀୟ ତଥା ଅନ୍ତିମ ଭୁଲ ହେଉଛି ଶେଷରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ଯିବା ଭୁଲ୍ । ଯଦି ସେ ଆଗରୁ ଯାଇଥାନ୍ତେ, ସେ ଅନେକ କଥା ବୁଝିଥାନ୍ତେ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନେ ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତେ ।khana

ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭଦ୍ର ଭାବରେ ଏହି ସବୁ ଶୁଣିଲେ, ତାପରେ ସେ ତାଙ୍କୁ କହିଲେ, ‘ତୁମର ପରାଜୟର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ତୁମର ଅନ୍ୟାୟ ଆଚରଣ ଏବଂ ତୁମର କୂଳ ବଧୂ ଙ୍କୁ ସର୍ବ ସମ୍ମୁଖରେ ଅପମାନ ଏବଂ ବସ୍ତ୍ରହରଣ କରିବା । ତୁମେ ନିଜେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ଲେଖିଛ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ଏହି ତିନୋଟି ଭୁଲ ହେତୁ ତୁମେ ହାରି ନାହଁ, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ଅଧାର୍ମିକ ତେଣୁ ତୁମେ ହାରିଗଲ । ଏହା ଶୁଣି ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଭୁଲ୍ ଅନୁଭବ କଲେ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ଅପେକ୍ଷା ରେ ପଡ଼ି ରହିଲେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରତିଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ,ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରିବା ସହ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *