ସଜନା ଛୁଇଁ ଖାଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣି ଡାକ୍ତର ମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ, ଏହି ବଡ଼ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି

sojana

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ । ବନ୍ଧୁଗଣ,ଏମିତି ବହୁତ କିଛି ଫଳ କିମ୍ବା ପନିପରିବା ଅଛି ଯାହାର ସବୁ ଅଂଶଗୁଡ଼ିକ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ସଜନା ଛୁଇଁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଏହାର ଛୁଇଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କିନ୍ତୁ ଏହାର ପତ୍ର ର ଶାଗ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ । ସେହି ସମୟରେ, ସେମାନଙ୍କର ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ରୂପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । କେବଳ ଏହା ନୁହେଁ, ସମସ୍ତ ଉପାଦାନ ଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ତିଆରି ହୁଏ ।

ତେଣୁ, ଆଜି ଆମେ ଏପରି ଏକ ପନିପରିବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ସହଜରେ ପରିଚିତ ହେବେ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଅଳ୍ପ ଜଣା ଥିବ ଆପଣଙ୍କୁ । ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ସଜନା ଛୁଇଁ ହେଉଛି ଏକ ସୁପର ଖାଦ୍ୟ। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଯଦି ଏହାକୁ ତରକାରୀ କିମ୍ବା ଭଜା ରୂପେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି ତେବେ ବହୁତ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ପାଇବେ । ଏହା ପୁଷ୍ଟିକର ଅଟେ ।sojana

ପାଗ ବଦଳୁଛି ଏବଂ ଏହି ଋତୁରେ ଖାଇବା ପିଇବା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ସମ୍ପ୍ରତି, ଆମେ ସାବଧାନତା ବିଷୟରେ ବହୁତ କଥା ହୋଇଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ କେବଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ । କିନ୍ତୁ ହଁ, ଯଦି ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଉପକାରୀ ସିଦ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ।

ଆପଣ ତ ସଜନା ଛୁଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଖାଇଥିବେ । ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ସଜନା ଛୁଇଁରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଅଛି । ଏହା ସହିତ, ଏହା ରକ୍ତ ଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରେ । ଏହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ରକ୍ତ ଶୁଦ୍ଧକାରୀ ଔଷଧ ଅଟେ ।

ଏହା ସହିତ, ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୁଏ । ସଜନା ଛୁଇଁରେ ଥିବା ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ହାଡ ପାଇଁ ଭଲ । ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର କ୍ୟାଲସିୟମ ଥାଏ । ସଜନା ଛୁଇଁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।sojana

ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତୀୟ ପନିପରିବା । ଏହା ଆମ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନ ରେ ଖିଆଯାଏ । ପୂର୍ବ ରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ, ଏହି ପନିପରିବା ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଖାଆନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ, ଅନ୍ୟ ପଟେ ସମ୍ବର ରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ତରକାରୀ ଭାବରେ ଖିଆଯାଏ । ଅଣ-ଶାକାହାରୀ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରକାର ପନିପରିବା ଭାବରେ ଏହାକୁ ଖାଇଥାନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରତିଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ,ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରିବା ସହ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ , ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *