ଭୂଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗୀ ମାନେ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଟମାଟୋ,ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏହି ବଡ଼ ୪ଟି ରୋଗ ସମସ୍ୟା

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ । ବନ୍ଧୁଗଣ, ମୁହଁର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଠାରୁ ନେଇ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆପଣ ଆଜିଯାଏ ଟମାଟୋ ର ବ୍ୟବହାର କରି ଆସିଛନ୍ତି । ଟମାଟୋ ବିନା ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇ ଘର କଳ୍ପନା ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ପନିପରିବା ସାଲାଡ ପାଇଁ ଟମାଟୋ ଖାଇବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଟମାଟୋ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖିବା ଏବଂ ଆଖି ଚାପରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ । ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର ଟମାଟୋ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିପାରିବ। ଏହା ଅନେକ ରୋଗକୁ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ କରାଇ ପାରେ ।tomatoes

ଅତ୍ୟଧିକ ଟମାଟୋ ସେବନର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ;

ଅମ୍ଳତା-
ଟମାଟୋ ଦ୍ୱାରା ଏସିଡିଟି ହୁଏ। ଅଧିକ ପରିମାଣରୁ ଗ୍ରାସ କରି ଏହା ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହଜମ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ଅଛି, ତେବେ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଏହାର ଭୋଜନ ନିଅନ୍ତୁ ।

ଆଲର୍ଜି-
ଅନେକ ଲୋକ ଟମାଟୋ ପାଇଁ ଆଲର୍ଜି ଅଟନ୍ତି । ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ପାଟି, ଜିଭ ଏବଂ ମୁହଁ ଫୁଲିଯିବା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଟମାଟୋ ପାଇଁ ଆଲର୍ଜି, ସେମାନେ ଏହାକୁ ଗ୍ରାସ ନକରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା-
ଅଧିକ ଟମାଟୋ ଖାଇବା ସମୟରେ, ବ୍ୟକ୍ତି ଗଣ୍ଠିରେ ଫୁଲା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ ହୁଏ ।tomatoe

କିଡନୀ ସହିତ ଜଡିତ ଅସୁବିଧା-
ଆମେରିକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ମାନବ ସେବା ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ପୋଟାସିୟମର ଗ୍ରହଣକୁ ସୀମିତ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଟମାଟୋରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରୁ ଅଲଗା, ଏହାର ମଞ୍ଜି କିଡନୀ ଏବଂ ପଥର ନିର୍ମାଣ କରେ ।

ଶରୀରର ଡିଓଡୋରାଣ୍ଟର କାରଣ-
ଟମାଟୋରେ ଟମାଟୋ ନାମକ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଡିଓଡୋରାଣ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ହଜମ ସମୟରେ ଏହା ବ୍ୟାଘାତ, ଶରୀରର ଡିଓଡୋରାଣ୍ଟ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ତେଣୁ ଟମାଟୋ କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେ ଖାଇବା ଉଚିତ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ । ଆପଣ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ନିଜ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନ ଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଶ୍ଚୟ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ, ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *