ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଖରାପ ସମୟ ଚାଲିଥିଲେ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ : ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି

chan

ଇତିହାସରେ ଚାଣକ୍ୟ ଚରିତ୍ର କୁ ଅଥବା କିଏ ଅବା ନଜାଣେ ? ଚାଣକ୍ୟ ଜଣେ ମହାନ ପଣ୍ଡିତ ଥିଲେ ।  ମଣିଷକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟ ବିଷୟରେ ଚାଣକ୍ୟ ଅବଗତ ଥିଲେ ।  ଅର୍ଥନୀତି, ସାମରିକ ଯୁଦ୍ଧ ବିଜ୍ଞାନ, କୂଟନୀତି ଏବଂ ସମାଜବିଜ୍ଞାନ ତଥା ରାଜନୀତି ବିଜ୍ଞାନ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକରେ ଚାଣକ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରୁଥିଲେ ।  ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଜ୍ଞାନରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ, ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଦୁଖ ଅଛି ।

ଠିକ୍ ଯେପରି ଦିନରାତି, ଜୀବନରେ ସମାନ, ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଦୁଖ ପରେ ସୁଖ ମଧ୍ୟ ଥାଏ ହସ କାନ୍ଦ ଲାଗି ରହିଥାଏ । ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଖରାପ ସମୟ ଆସେ, ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟସ୍ତ ଏବଂ ବିବ୍ରତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।cha

ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଖରାପ ସମୟ ସହ ଲଢୁଛନ୍ତି ଏବଂ ହାର ମାନନ୍ତି ନାହିଁ ତାଙ୍କୁ ବିଜେତା କୁହାଯାଏ । ତେଣୁ, ପ୍ରତିକୂଳ ସମୟରେ ଏବଂ ଖରାପ ସମୟରେ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି ସର୍ବଦା ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ ।

ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଖରାପ ସମୟରେ ବନ୍ଧୁ ମାନଙ୍କୁ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ :

ଚାନକିଆଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ବି ଜୀବନରେ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଖରାପ ସମୟ ଆସେ, ଗମ୍ଭୀରତାକୁ କେବେ ବି ପରିତ୍ୟାଗ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଖରାପ ସମୟ ଆସିଲେ ତୁମର ଶୁଭେଚ୍ଛୁମାନଙ୍କୁ କେବେବି ତୁମ ସହିତ ଛାଡ ନାହିଁ।ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କର ଏବଂ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କର ।  ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା, ବଡ ବଡ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଧର୍ଯ୍ୟ ବଜାୟ ରଖି ବଡ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୁଏ ।chan

ସକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ;
ଚାଣକ୍ୟ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କ’ଣ କରିପାରିବ ସେଥିରୁ ଏହି ଜିନିଷକୁ ଛାଡି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ତୁମେ ସାହସ ହରାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।  ଖରାପ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।  ସଙ୍କଟ ସମୟରେ, ତୁମେ ଯେତେ ସକାରାତ୍ମକ ରୁହ, ସେତେ ସମସ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

ଏକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ :
ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି କହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଏକ ସଙ୍କଟ ଆସେ, ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ଧର୍ଯ୍ୟର ସହିତ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର ।  ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ବିଷୟରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବା ଉଚିତ୍ ।  ଏହା ପରେ ଏକ ଠୋସ୍ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।  ଏହାକୁ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରି ରଣନୀତି ସହିତ ମାରିବା ଦ୍ବାରା ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭୟଭୀତ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।  କୌଶଳ ଦ୍ୱାରା ବଡ଼ ରୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା କୁ ମଧ୍ୟ ଶେଷ କରାଯାଇ ପାରିବ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରତିଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ, ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରିବା ସହ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ, ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *