ଅଧାରକାର୍ଡ ରେ ଫୋନ ନମ୍ବର ଲିଙ୍କ କରିବା ହେଲା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଜଣାନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ଆବେଦନ

aadhaar

ଆଧାର କାର୍ଡ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ।ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏହା ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଆଧାର ମୋବାଇଲ୍ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନମ୍ବର ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ନୂତନ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ UIDAI ଆଧାର କାର୍ଡରେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଅଦ୍ୟତନ ଜାରି କରିଛି ଏବଂ ଆଧାରରେ ନମ୍ବର ଲିଙ୍କ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଯଦି ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଖବରକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପଢ଼ିପାରିବେ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ।aadhaar

ଆଧାର ସହିତ ମୋବାଇଲ୍ ଲିଙ୍କ୍ ରହିବା କାହିଁକି ଜରୁରୀ?

ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଲିଙ୍କ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।ଏହାର ଦୁଇଟି ସୁବିଧା ଅଛି, ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଆଧାର କାର୍ଡରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କର, ତୁମର ଏକ OTP ଥାଏ।ସେହି OTP ମାଧ୍ୟମରେ ହିଁ ଆଧାର କାର୍ଡରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥାଏ।ଯଦି ଆଧାର କାର୍ଡରେ ମୋବାଇଲ୍ ଲିଙ୍କ୍ ନାହିଁ, ତେବେ ତୁମେ OTP ପାଇବ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ପୁରୁଣା ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ ହୁଏ, ତେବେ ସମାନ ସମସ୍ୟା ଘଟିବ, ଏହିପରି ଭାବରେ, ସେହି ନମ୍ବରଗୁଡ଼ିକୁ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କର, ଯାହାକୁ ତୁମେ ବ୍ୟବହାର କର।
ଅନ୍ୟ ସୁବିଧା ହେଉଛି ସେଠାରେ ଅନେକ ଅନଲାଇନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଏକ OTP ଆବଶ୍ୟକ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଆଧାର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବା ଜରୁରୀ।ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଲିଙ୍କ୍ କିପରି କରିବେ?

ଆଧାର ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ।ଆପଣ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଲିଙ୍କ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।ଏଥିପାଇଁ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କର ନିକଟତମ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଏକ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇପାରିବେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ସେଠାରେ ଥିବା ଭିଡ଼କୁ ଏଡାଇ ପାରିବେ। ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବା ପରେ, ତୁମେ ତୁମର ନମ୍ବର ଯୋଡି ପାରିବ।phone

କେଉଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ?

UAIDAI ଦ୍ବାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ସର୍ବଶେଷ ଅଦ୍ୟତନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଧାର କାର୍ଡରୁ ସେମାନଙ୍କ ନମ୍ବର ଯୋଡିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଆପଣଙ୍କର ନିକଟତମ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଯୋଡନ୍ତୁ।

ଦେୟ କେତେ ହେବ?

ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଫି ପାଇଁ 50 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।50 ଟଙ୍କା ଫି ପରେ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଖବର ସବୁବେଳେ ଆଣିଦେଉ । ଏହାକୁ ନିଜ ପରିବାର ଏବଂବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ। ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *