ପୂଜା ସମୟରେ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୫ଟି ଭୁଲ ନଚେତ, ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ଆଦୌ ସଫଳ ହେବ ନାହିଁ

puja

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ଏବଂ ନିୟମ ରହିଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିୟମିତ ଭାବରେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଉଚିତ୍ । ସାଧାରଣତଃ ଏକ ଦେବତାଙ୍କର ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ମୂର୍ତ୍ତିର ହାତ ଧରି ଠିଆ ହେବା ଏକ ପ୍ରାର୍ଥନା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟରେ ଭକ୍ତ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ କରନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଦୁଃଖ ଭଗବାନଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟନ୍ତି । ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରେ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ତଥାପି, ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ସମୟରେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ହେବ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ପାଞ୍ଚଟି ତ୍ରୁଟି ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ପ୍ରାର୍ଥନାର ଶୁଭ ଫଳାଫଳରେ ପରିଣତ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।tulasi puja

ପୂଜା ସମୟରେ ଅନ୍ୟତ୍ର ଧ୍ୟାନ ଦେବା ;

ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ସମୟରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ନଷ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଇ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଲାଭ ନାହିଁ ।

ଲୋଭ ;

ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ସମୟରେ ଲୋଭର କୌଣସି ଭାବନା ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଲୋଭରେ ଇଶ୍ବରଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରନ୍ତି ଭଗବାନ ସେମାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହିପରି ପ୍ରାର୍ଥନା ବୃଥା ହୋଇଯାଏ ।

ମନ୍ତ୍ର ଜାପ ;

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ସମୟରେ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ମନ୍ତ୍ର ଜପ ନକରି ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଉପଯୁକ୍ତ ଲାଭ ହୁଏ ନାହିଁ ।puja

ସର୍ବଦା ମାଗିବା ;

କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯେ ସେମାନେ ପ୍ରାର୍ଥନା ସମୟରେ ସର୍ବଦା କିଛି ମାଗନ୍ତି । ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ବହୁତ ଭୁଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ଇଶ୍ବର ତୁମର ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ ।

ସର୍ବଦା ମନ ଦୁଃଖରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ;

ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ଯେ କିଛି ଲୋକ ଯେତେବେଳେ ଦୁଃଖ ଭୋଗନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି । ଏହାକୁ ଏକ ଭୁଲ ଅଭ୍ୟାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ଇଶ୍ବର ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରାର୍ଥନା ଶୁଣନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଖୁସିରେ ମଧ୍ୟ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ଭଲ ଲାଗିଥିବ। ଆପଣ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ନିଜ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନ ଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଶ୍ଚୟ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ, ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିବାକୁ ଆଦୌ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *