ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ସହ ଭୋଜନ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଭିଡିଓ ଶୀଘ୍ର ଦେଖନ୍ତୁ…ଡରିଯିବେ

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ମହାଭାରତ ଗ୍ରନ୍ଥ ରେ ମନୁଷ୍ୟକୁ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟ ରେ କିଛି ବହୁତ ଜରୁରୀ ନିୟମ ବିଷୟ ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯଦି କୌଣସି ମନୁଷ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ର ପାଳନ କରି ଭୋଜନ କରିବ ତେବେ ସେ ଆରୋଗ୍ୟ ସହିତ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବୈଭବ ର ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ , ଶାସ୍ତ୍ର ରେ କୁହାଯାଇଥିବା ଏହି ନିୟମ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟି କୈଣ ରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ । ଏହି ପ୍ରକାର ଭୋଜନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟ ସବୁ ଦେବୀ ଦେବତା ଙ୍କ ର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥାଏ ଆପଣ ମାନେ ବି ଭୋଜନ କରିବା ସମୟ ରେ ଏହି ନିୟମ କୁ ଅବଶ୍ୟ ପାଳନ କରନ୍ତୁ , ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ନିୟମ ବିଷୟ ରେ ।gfhjhgkhj

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ପ୍ରଥମେ ଭୋଜନ କରିବା ଆଗରୁ ପାଦ ହାତ ମୁଖ କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ କି ଭୋଜନ କରିବା ଉଚିତ , ଭୋଜନ ଆଗରୁ ଅନ୍ନ ଦେବତା ଏବଂ ଅନ୍ନ ପୁର୍ଣ୍ଣା ମାତା ଙ୍କ ର ସ୍ତୁତି ବୋଲି ତାଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇ ସବୁ ଭୋକିଲା ପ୍ରାଣୀ ଙ୍କୁ ଭୋଜନ ପ୍ରାପ୍ତ ହେଉ ବୋଲି ଇଶ୍ୱର ଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରି ଭୋଜନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ , ଭୋଜନ ବନାଉଥିବା ମହିଳା ଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରି ସୁଦ୍ଧ ମନରେ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି ରୋଷେଇ ଘରେ ଭୋଜନ ତିଆରି କରିବା ଉଚିତ ,ସରବ୍ ପ୍ରଥମେ ତିନଟି ରୁଟି ଗୋଟିଏ ଗାଇ ପାଇଁ , ଗୋଟିଏ କୁକୁର ପାଇଂ ଏବଂ କାଉ ପାଇଁ ଅଲଗା ତିଆରି କରି ସାରି ଅଗ୍ନି ଦେବ ଙ୍କୁ ଭୋଗ ଲଗାଇ ସାରି ଘର ଲୋକ ଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଉଚିତ ,tgdrweew

\ଭୋଜନ ରୋଷେଇ ଘରେ ବସି ସମସ୍ତ ଙ୍କ ସହ କରନ୍ତୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ପରିବାର ର ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଙ୍କ ସହ ମିଶି ବସିକି ଭୋଜନ କରିବା ପାଇଁ । ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଭୋଜନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବାର ର ସଦସ୍ୟ ଙ୍କ ଭିତରେ ପ୍ରେମ ଏକତା ରହେ ନାହିଁ , ଦ୍ୱିତୀୟ ରେ ଭୋଜନ ସମୟ ସକାଳ ଏବଂ ସଂନ୍ଧ୍ୟା ସମୟ ଅଟେ କାରଣ ପାଚନ କ୍ରିୟା ର ଜଟିଳ ଅଗ୍ନି ସୁର୍ଯ୍ୟ ଦେବ ଙ୍କ ଉଦୟ ର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏବଂ ସୁର୍ଯ୍ୟସ୍ଥ ହେବାର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ଆଗରୁ ରହିଥାଏ , ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୋଟିଏ ଥର ଭୋଜନ କରେ , ସେ ଯୋଗି ଏବଂ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୁଇ ଥର ଭୋଜନ କରେ ତାକୁ ଭୋକି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *