ଫିଟିକିରି ର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ,୫ଟି ଜିନିଷରୁ ରକ୍ଷା କରେ

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଫିଟିକିରି ଖିଅର କରିବା ପରେ ଏକ ସେଭିଙ୍ଗ୍ ଲୋସନ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଜଳକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଫିଟିକିରି କିପରି ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଫିଟିକିରି ଚର୍ମ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଧଳା ପଥର ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଫିଟି କିରି ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଏହାର ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଫିଟିକିରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ କି? ତେଣୁ ଉତ୍ତର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହଁ। ଫିଟିକିରି ଉପକାର ଅନେକ। ଆଲୁମ୍ ହେଉଛି ଏକ ରଙ୍ଗହୀନ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ । ଯାହା ଏକ ସ୍ଫଟିକ ପରି ଦେଖାଯାଏ। ଆଲୁମର ରାସାୟନିକ ନାମ ହେଉଛି ପୋଟାସିୟମ୍ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ସଲଫେଟ୍ । ଇଂରାଜୀରେ ଫିଟିକିରି କୁ ଅଲମ କୁହାଯାଏ। ତଥାପି, ଆଲୁମର ରାସାୟନିକ ନାମ ଅଧିକ ପ୍ରଚଳିତ । ଏହି ଅତି ସାଧାରଣ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଫିଟିକିରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

phitikri

୧) ଫିଟିକିରି ରେ ଥିବା ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଶରୀରରୁ କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ । ଏକ କପ୍ ଫିଟିକିରି ପାଉଡରକୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ 10 ରୁ 15 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ପାଣି ସହିତ ସ୍ନାନ କର। ସପ୍ତାହରେ 2-3 ଥର ଏହା କରିବା ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ୨) କେଶ ଝଡ଼ିବା,ଉକୁଣୀ ଏବଂ ରୂପି ପାଇଁ ଫିଟିକିରି ଏକ ପୁରୁଣା ପ୍ରତିକାର। ଫିଟିକିରି ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣ ଉକୁଣୀ କୁ ମାରିଦିଏ ।p

୩) ଏକ କପ ପାଣିରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଫିଟିକିରି ପାଉଡର ମିଶାଇ ଏହାକୁ କାଛୁ କୁଣ୍ଡିଆ,ଯାଦୁ ସଂକ୍ରମିତ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ। 10 ମିନିଟ୍ ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ୪) ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନ କଟିଯାଏ ରକ୍ତ ସ୍ରାବ ବନ୍ଦ ହେଉନଥାଏ ତେବେ ତୁଳା ଏବଂ ବ୍ୟଣ୍ଡେଜ ପୂର୍ବରୁ ଫିଟିକିରି ଗୁଣ୍ଡ କରି ଲଗାଇ କନା ଗୁଡାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଶୀଘ୍ର ରକ୍ତ ଶୁଖିଯିବା ସହିତ କ୍ଷତ ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ ।f

୫) ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହେଉଥିଲେ ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଫିଟିକିରି ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାଇ ବ୍ରସ କରନ୍ତୁ। ଏପରି ୨-୪ ଥର କରିବା ପରେ ମୁଖ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଦୂର ହୋଇଯିବ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରତିଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ,ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରିବା ସହ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *