ବ୍ୟବସାୟରେ ଲାଭ ପାଇଁ ବୁଧବାର କରନ୍ତୁ ଗଣେଶଙ୍କ ପୂଜା, ଘରେ ହେବ ଧନବର୍ଷା

poja

ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ବୁଧବାର ବୁଧ ଗ୍ରହ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବାବେଳେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବୁଧବାର ଶିବଙ୍କ ପୁତ୍ର ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ମଙ୍ଗଳମୂର୍ତ୍ତି ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଜୀ ପ୍ରଥମ ଦେବତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂଜା ପାଆନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପୂଜା କରାଯାଏ କାରଣ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିନା କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇପାରିବ । ଗଣେଶଙ୍କ ଧ୍ୟାନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ନିଜେ ଏବଂ ନିଜେ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।ଏହି କାରଣରୁ,କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀ ଗଣପତି ଜୀଙ୍କୁ କେବଳ ଆହ୍ଵାନ କରାଯାଇନଥାଏ ବରଂ ତାଙ୍କୁ ବିଶେଷ ପ୍ରାର୍ଥନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ ।g

ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ମଙ୍ଗଳମୂର୍ତ୍ତି ଗଣେଶ ତାଙ୍କର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ବୁଦ୍ଧି ଏବଂ ଚତୁରତା ହେତୁ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତ ଦେବତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପୂଜିତ ହୁଅନ୍ତି। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏପରି ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଗଣେଶଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ବୁଧବାର କରାଯାଇଥାଏ । ବୁଧବାର ଯଦି କିଛି ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ କୃପା ମିଳିପାରିବ।ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ବୁଧବାର ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ବିଶେଷ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଗଣେଶ ମନ୍ତ୍ର;
ଏହି ଦିନ, ‘ଓଁ ତତ୍ ପୁରୁଷାର୍ଥ ବିଦ୍ମାହେ ଗୌରୀ ପୁତ୍ରୟୋ ଧିମହି ତନ୍ନ ଗଣେଶୟ ପ୍ରଚଦୟାତ’ କିମ୍ବା ‘ଓମ୍ ଗଙ୍ଗ ଗଣ ଗଣପତି ନମ’ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଯାଏ ।ganesha

ଗଣେଶଙ୍କର ୧୨ ଗୋଟି ନାମ ;
ଗଣେଶଙ୍କର ବହୁତ ନାମ ଅଛି, ଯଦି ଏହି ନାମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଜପ କରାଯାଏ ତେବେ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରୁ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ନାରଦା ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଗଣେଶଙ୍କର 12 ଟି ନାମ ଅଛି – ସୁମୁଖ, ଏକଦାନ୍ତ, କପିଲ, ଗଜକର୍ନାକ, ଲୋମ୍ବୋଦର, ବିକାଶ, ବିଗ୍ନା-ନାଶ, ବିନାୟକ, ଧୁମକେତୁ, ଗଣଦୟକ୍ଷ, ଭଲଚନ୍ଦ୍ର, ଗଜାନନ।ବୁଧବାର ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନରଦା ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କର ଏହି 12 ନାମ ଜପ କରି ସମସ୍ତ ବାଧା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଗୌରୀ ନନ୍ଦନ ଗଣେଶ ବୁଧବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କ ଏହି ବାରଟି ନାମ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କରି ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଉପରେ ଶୀଘ୍ର ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି । ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଗଣପତି ଜୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବାର ନାମକୁ 108 ଥର ଜପ କରି ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ, ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସଫଳ ହେବ ।

ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ବୁଧବାର ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଗନେଶ ଜୀଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।gansha

ବୁଧବାର କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ
– ବୁଧବାର ଗଣେଶଜୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ।ଶ୍ରୀଗନେଶଙ୍କୁ ମନ୍ଦାର ଫୁଲଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ
– ପ୍ରତି ବୁଧବାର ଗାଇ କୁ ସବୁଜ ଘାସ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ।
– ବୁଧବାର ଗଣେଶଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଶ୍ରୀଗନେଶଙ୍କୁ କ୍ଷୀରି ଏବଂ ଲଡୁ ପ୍ରଦାନ କରିଲେ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୁଏ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରତିଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ,ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରିବା ସହ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *