ଏହି ତିନୋଟି ଭୂଲକାମ କରିବା ଯୋଗୁଁ ଶୀଘ୍ର ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଆଖି,ତୁରନ୍ତ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଖବର

I

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଚକ୍ଷୁ ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଏହି ସୁନ୍ଦର ଦୁନିଆକୁ ଉପଭୋଗ କରିଥାଉ। ଆଖି ହେଉଛି ଜୀବମାନଙ୍କର ଅଙ୍ଗ ଯାହା ଆଲୋକ ପ୍ରତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ। ଏହା ଆଲୋକକୁ ଅନୁଭବ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ସ୍ନାୟୁ କୋଷ ଦ୍ୱାରା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋକେମିକାଲ୍ ସେନ୍ସେସ୍ ରେ ପରିଣତ କରେ । ଜୀବ ମାନଙ୍କର ଏକ ଜଟିଳ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି ଯାହା ଆଖପାଖ ପରିବେଶରୁ ଆଲୋକ ସଂଗ୍ରହ କରେ।ଡାଏଫ୍ରାଗମ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଖିରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ଆଲୋକର ତୀବ୍ରତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ; ଲେନ୍ସ ସାହାଯ୍ୟରେ ଫୋକସ କରିବାରେ ସହଜ ହୁଏ । ପରେ ଯାହା ପ୍ରତିଛବି ତିଆରି କରେ । ଏହି ପ୍ରତିଛବିକୁ ବୈଦୁତିକ ସଙ୍କେତରେ ପରିଣତ କରେ; ସ୍ନାୟୁ କୋଷ ମାଧ୍ୟମରେ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଏହି ସଙ୍କେତ ପଠାଏ । ଆଖି ପ୍ରକୃତିର ଏକ ଅନନ୍ୟ ଉପହାର ଏବଂ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ  ।I

ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଶରୀରର ଦୁଇଟି ଝରକା, କିମ୍ବା ଏହା ଶରୀରରେ ଲାଗିଥିବା କ୍ୟାମେରା ପରି, ଯାହା ସାମ୍ନାରେ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରେ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ଯଦି ଆଖି ଦୁର୍ବଳ କିମ୍ବା କମ୍ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ ଏବଂ ଯଦି ଏହାର ସଠିକ୍ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ ତେବେ ଦୃଷ୍ଟି ଦୋଷ ବଢ଼ିଯାଏ। ଦେଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭିନ୍ନତା ଆସେ। ଜଣେ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଖି ଦେଖିବା କାରଣରୁ ଅନେକ ଚକ୍ଷୁ ରୋଗରେ ମଧ୍ୟ ପୀଡିତ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ଯେ ଆମର ଆଖି କିପରି ଠିକ ହେବା ଉଚିତ୍, ତା’ପରେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ତିନୋଟି ଭୁଲ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ।EYES

ଚକ୍ଷୁ ଯାଞ୍ଚ – ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ସୁସ୍ଥ ଅଛି, ତଥାପି ରୁଟିନ୍ ଚେକଅପ୍ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯେଉଁମାନେ ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଖି ଚଷମା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ପରାମର୍ଶ ନକରି କୌଣସି ଡ୍ରପ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ – କିଛି ଲୋକ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଆଖି ଡ୍ରପ ଔଷଧ ଲଗାନ୍ତି, ଯାହା ବହୁତ ଭୁଲ ଅଟେ ।ଅନେକ ଥର ଏହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ହଟାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆଖିରେ ଆଲର୍ଜି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ, ଯାହା ଆଖିକୁ ଖରାପ କରିପାରେ।A

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ଚଷମା ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ – ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ ହଠାତ୍ ଅନ୍ୟର ଚଷମା ପିନ୍ଧନ୍ତି ଯାହା ଅନେକ ଆଖି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚଷମା ପାୱାର ବା ନମ୍ବର ଭିନ୍ନ ତେଣୁ ଅନ୍ୟର ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ଆଖି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରତିଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ,ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରିବା ସହ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *