ଚୀନ କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ତିଆରି କଲା ଏହି ନୂଆ ପ୍ଲାନ, କରିବ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର

chin

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ପରିବହନ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ କାରଣ ଏହା ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ସମୁଦ୍ର କରିଡରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ଦୁନିଆର ଅଧା କଣ୍ଟେନର ଜାହାଜ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ବଲ୍କ କାର୍ଗୋ ଏବଂ ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ତେଲ ଏଠା ଦେଇ ଯାଇଥାଏ ।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ IOR ରେ ଭାରତର ଭୌଗୋଳିକ ଅବସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଏହାର ଐତିହାସିକ ସମ୍ପର୍କ ସବୁ ଦେଶ ସହିତ ବହୁତ ଅଧିକ । ଭାରତ ମହାସାଗର ଅଞ୍ଚଳରେ (IOR) ଚୀନ୍ ମୋତି ଷ୍ଟ୍ରିଙ୍ଗ୍ ଅଧୀନରେ ଭାରତକୁ ଘେରି ରହିବାକୁ ଏକ ଦୃଢ଼ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଚୀନ୍ ସେନା ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଉପସ୍ଥିତ।j

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନର ଗ୍ୱାଦର, ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ହାମବନ୍ତୋଟା, ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ, ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୀତ୍ୱେ ଏବଂ ମିଆଁମାରରୁ ଜିବୁଟି ଏବଂ ମାଲଦ୍ୱୀପରେ ସାମରିକ ବେସ ନିର୍ମାଣ କରିଛି।ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଚୀନ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବନ୍ଦର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି, ବିବାଦ ହେଲେ ଏହି ସମସ୍ତ ବେସ୍କୁ ଚାଇନାର ନୌସେନା ବେସରେ ପରିଣତ କରାଯାଇପାରିବ । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପାରସ୍ପରିକ ସହଯୋଗକୁ ଏକ ନୂତନ ସ୍ତରକୁ ନେଇପାରିବେ।

ତାଙ୍କ ଶବ୍ଦରେ, ‘ହାଲୁକା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ହେଲିକପ୍ଟର, ମଲ୍ଟି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ହାଲୁକା ପରିବହନ ବିମାନ, ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ ପାଟ୍ରୋଲିଂ ଜାହାଜ, ଆର୍ଟିଲିରି ବନ୍ଧୁକ ପ୍ରଣାଳୀ, ଟ୍ୟାଙ୍କ, ରାଡାର, ସାମରିକ ଯାନ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। IOR ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକ ବଡ ଦେଶ, ଯାହାର ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା IOR ଅଞ୍ଚଳରେ 7500 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତକୁ ସମସ୍ତ IOR ଦେଶର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥା ସମୃଦ୍ଧ ଉପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ମହାସାଗର ସବୁ ଦେଶର ସାଧାରଣ ସମ୍ପତ୍ତି।mo

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯାହା କୁହାଯାଇଥିଲା, ଭାରତ ଆଇଓଆର ଅଧୀନରେ ଥିବା ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଟାଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଘରୋଇ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି । ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଭାରତକୁ ଭାରତ ମହାସାଗରର ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିଲେ ଯାହା ଏଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷା କଭର ଯୋଗାଇପାରେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ଅଂଶୀଦାର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।jhaj

ଭାରତ ମହାସାଗର ଅଞ୍ଚଳ (IOR) ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳ।ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶ ଜାରି ରହିଛି।ସମାନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଜବାବ ଦେବାକୁ ଭାରତ ଏବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। IOR ରେ ଚାଇନାର ଅନୁପ୍ରବେଶ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଭାରତ ଏହାର ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କୁ ଘେରି ରହିବା ପାଇଁ ଚାପ ପକାଇଛି।ଗୁରୁବାର ଦିନ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଆୟୋଜିତ ଏରୋ-ଇଣ୍ଡିଆ 2021 ରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଭେଟିଛନ୍ତି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏଠାରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ IOR ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତ ସାମରିକ ଉପକରଣ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ସୂଚନା ପ୍ରତିଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ,ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରିବା ସହ ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ,ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *