ଯଦି ଛୋଟ ପିଲା ମୁଦ୍ରା କିମ୍ୱା କିଛି ଗିଳିଦିଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ |

a-coin

ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ବେଳେ ବେଳେ ଜାଣି ପାରନ୍ତିନି ସେମାନେ କଣ କରନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ଭଲ ବା ଖରାପ ତାହା ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ବୋଧହୁଏ ଏହା ହେଉଛି କାରଣ ଯେ ଅନେକ ଥର ସେ ଅଜାଣତରେ ଏପରି ଗୁରୁତର ଭୁଲ କର ବସନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗଭୀର କ୍ଷତି ଘଟାଇ ପାରନ୍ତି |ପିଲାମାନଙ୍କର ପାଟିରେ କିଛି ରଖିବାର ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଯେମିତି ପେନ ଖୋଳ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଖେଳନା କାମୁଡ଼ିବା ଇତ୍ୟାଦି। ଅନେକ ଥର ସେମାନେ ମୁଦ୍ରାକୁ ପାଟିରେ ରଖି ଗିଳି ଦିଅନ୍ତି। ଯଦି ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ପାଇପ୍ ରେ ଅଟକିଯାଏ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ମୁଦ୍ରା ଗିଳି ଥିବା ଶିଶୁକୁ  ତୁରନ୍ତ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ।

child

ପ୍ରଥମେ ପିଲାକୁ ଆଗକୁ ନୁଆଁଇ ବଙ୍କା କର। ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ହାତରେ ଛାତି ଭଲ ଭାବରେ ଦବାନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ହାତରେ ତାଙ୍କ ପିଠିକୁ 5 ରୁ 6 ଥର ଆଘାତ କରନ୍ତୁ।ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ 2 ରୁ 3 ଥର ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିବା ଜରୁରୀ।ଏହା ତାଙ୍କ ଛାତିରେ କଫ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ଗିଳିଥିବା ମୁଦ୍ରା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବାହାରକୁ ଆସିବ।

ଯଦି ମୁଦ୍ରା ଗଳାରେ ଲାଗିଛି, ତେବେ ଶିଶୁର ପେଟର ଉପର ଅଂଶକୁ ଦୁଇ ହାତରେ ଅତି ଜୋରରେ ଧରି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଜର୍କ (ଝଟକା) ସହିତ ଦବାନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ଛାତିର ନିଶ୍ୱାସ ଉପରକୁ ଯିବ ଯଦି ଏହା ତଳକୁ ନ ଯାଏ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବାହାରକୁ ଆସିବ। ମୁଦ୍ରା ଅଟକିଗଲେ କଷ୍ଟ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ, ପିଲାଟି କାଶିବାକୁ କୁହନ୍ତୁ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଶ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ ।ଏହା କଫ ସହିତ ଗିଳିଥିବା ବସ୍ତୁକୁ ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆଣିବ।

childaa

 

ମୁଦ୍ରା ଗିଳିଥିବା ପିଲା ସହ ଏହି ଉପାୟ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ମୁଦ୍ରା ବାହାରେ ନାହିଁ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେଇଯାଅନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୁଦ୍ରା ବାହାରକୁ ଆସୁନାହିଁ ଏବଂ ପିଲାଟି ନୀଳ ରଙ୍ଗ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେଇଯାଅନ୍ତୁ।କାରଣ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇଯିବ ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଶେଷ ଉପାୟ ଏବଂ ସମାଧାନ। ଡାକ୍ତର ଏଣ୍ଡଷ୍କୋପି ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ସେହି ମୁଦ୍ରା କାଢିବାରେ ସଫଳ ହେବେ ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *