IAS ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରଶ୍ନ: ଆମ ଶରୀରର କେଉଁ ଅଙ୍ଗରୁ ବିଜୁଳି ବାହାରିଥାଏ ?

asa

ବର୍ତ୍ତମାନର ଯୁଗ ହେଉଛି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଯୁଗ। ସମସ୍ତ ବିଷୟ ରେ ଉଚିତ୍ ଜ୍ଞାନ ରହି ଥିଲେ ହିଁ ଜଣେ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିଜର ପ୍ରତିଦ୍ବନ୍ଦୀ ମାନଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଆଗକୁ ବଢି ପାରିବ । ସମ୍ୟକ୍ ଜ୍ଞାନ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କିଛି ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ରହିଥିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଆମେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସବୁ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ଆମ ନଜରକୁ ଆସି ଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସେସବୁକୁ ଆମେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉନାହୁଁ ।

ଫଳରେ ଭବିଷ୍ୟତ ରେ ଆମକୁ ଆଗକୁ ଯାଇ ପୁଣି ସେ ସବୁକୁ ପ୍ରଥମ ରୁ ଦେଖିବାକୁ ପଢେ । ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ IAS ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରା ଜାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ବିଷୟରେ କହିବୁ , ଯହା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

qustt

ପ୍ରଶ୍ନ ୧ – କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ମାଲାୟାଲମ୍ ଭାଷା କୁହାଯାଏ?ଉତ୍ତର – କେରଳର ପ୍ରଶ୍ନ ୨ – ଦୁନିଆରେ କେଉଁ ଦୁଇ ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ କମ୍ ଦିନଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା? ଉତ୍ତର – ମିଳିତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଜାନଜିବର ସୁଲତାନ ମଧ୍ୟରେ 1896 ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ମାତ୍ର 30 ରୁ 35 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ​​

ପ୍ରଶ୍ନ ୩ – ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ପିଲାଦିନର ନାମ କ’ଣ ଥିଲା? ଉତ୍ତର – ସିଦ୍ଧାର୍ଥ  ପ୍ରଶ୍ନ ୪- କେଉଁ ପକ୍ଷୀ ଚାଲନ୍ତି ଏବଂ ଉଡ଼ନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଗଛ ଉପରେ ବସନ୍ତି ନାହିଁ ? ଉତ୍ତର – ତିଥାରୀ

ପ୍ରଶ୍ନ୫- ଆମ ଶରୀରର କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ?ଉତ୍ତର- ମସ୍ତିଷ୍କ 12-25 ୱାଟ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଯାହା କମ୍ ୱାଟର ଏଲଇଡି ଆଲୋକକୁ ଆଲୋକିତ କରିପାରିବ

Qustion-mark

ପ୍ରଶ୍ନ୬ – କେଉଁ ଦୁଇଟି ଅଙ୍କକୁ ଗୁଣନ କଲେ ଉତ୍ତର ପାଞ୍ଚ ହେବ? ଉତ୍ତର: ପାଞ୍ଚ ଏବଂ ଏକ ୭. ପ୍ରଶ୍ନ- ଜୀବନରେ ଆମେ ଦୁଇଥର ମାଗଣା ପାଉଥିବା ଜିନିଷ ଟି କ’ଣ? ଉତ୍ତର: ଦାନ୍ତ ୮. ପ୍ରଶ୍ନ- କେଉଁ ଜିନିଷଟି ତା’ର ସ୍ଥାନରୁ ଗତି କରେ ନାହିଁ, ତଥାପି ତୁମକୁ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳକୁ ଆଣିଥାଏ ?ଉତ୍ତର: ରାସ୍ତା ୯. ପ୍ରଶ୍ନ- ସେହି ଜିନିଷଟି କ’ଣ, ଯାହା ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ? ଉତ୍ତର – ତୁମର ନାମ

୧୦. ପ୍ରଶ୍ନ- ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କେଉଁ ମାସରେ ଲୋକମାନେ କମ୍ ଶୋଇଥାନ୍ତି? ଉତ୍ତର – ଫେବୃଆରୀ ୧୧. ଭାରତର କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ର କୂଳର ବୃହତ୍ତମ ସୀମା ଅଛି?  ଉତ୍ତର: ଗୁଜୁରାଟ  ପ୍ରଶ୍ନ ୧୨. ଜବାହର ଟନେଲ ଭାରତର କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଛି? ଉତ୍ତର: ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ପ୍ରଶ୍ନ ୧୩. ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିଖର କେଉଁଟି? ଉତ୍ତର: ଗଡୱିନ୍ ଅଷ୍ଟିନ

qustiiom

୧୪. କେଉଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମେକ ମୋହନ ରେଖା ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୀମା କ’ଣ? ଉତ୍ତର: ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍  ପ୍ରଶ୍ନ ୧୫. ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ର ଦେଶ କାହାକୁ କୁହାଯାଏ? ଉତ୍ତର: ଜାପାନ ପ୍ରଶ୍ନ ୧୬ . କେଉଁ ଗଲ୍ଫ ଭାରତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ପୃଥକ କରେ? ଉତ୍ତର: ଗଲ୍ଫ ଅଫ୍ ମନ୍ନାର୍  ପ୍ରଶ୍ନ ୧୭. ଭାରତର କେତେ ରାଜ୍ୟ ଉପକୂଳ ରେଖା ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ? ଉତ୍ତର: 9 ଟି ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ୧୮. ଭାରତରେ ଗହମର ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ପାଦନ କେଉଁଠାରେ ହୁଏ? ଉତ୍ତର: ପଞ୍ଜାବରେ  ପ୍ରଶ୍ନ ୧୯. ଭାରତର କେଉଁ ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟକୁ ସୀମା ଦେଇଥାଏ? ଉତ୍ତର: ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପ୍ରଶ୍ନ ୨୦ . କେଉଁ ପାସ୍ ଲେହକୁ ଶ୍ରୀନଗର ସହିତ ସଂଯୋଗ କରେ? ଉତ୍ତର: ଜୋଜିଲା ପାସ୍

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *