ଚୀନକୁ ଉଚିତ ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ଋଷୁର ମଗେଇଲା ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର – ଦେଖିକି ଚୀନ ଭୟରେ ଥର ହର

indii

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଆଜିକାଲି ଋଷ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି। ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ବିବାଦ ଏବଂ 15 ଜୁନ୍ ରେ ଦୁଇ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକାଣ୍ଡରେ 20 ସୌନିକଙ୍କ ଶହୀଦତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଗସ୍ତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଋଷର 75 ତମ ବିଜୟ ପରେଡରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜନାଥ ସିଂ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିରୋଧୀ ସିଷ୍ଟମ S-400 ଯୋଗାଣ ବିଷୟରେ ଋଷ ସହ କଥା ହୋଇପାରିବେ। ଭାରତ ଯଥାଶୀଘ୍ର S-400 ବିତରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି |

ଭାରତ 2018 ରେ ଋଷରୁ ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମ S-400 ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଉନ୍ନତ ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ୍ ଆଣ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଋଷ ସହିତ ଭାରତ 5 ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ୍ 40,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ କ’ଣ ବିଶେଷ…

2018 ରେ ଭାରତ ସହିତ ଚୁକ୍ତି ପରେ ଋଷ S-400 ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କଲା | ଏହି ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ 2025 ସୁଦ୍ଧା ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଭାରତକୁ ପଠାଯିବ। ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ 2021 ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ପ୍ରଥମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ପାଇବ, କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମା ବିବାଦ ପରେ ଭାରତ ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

s-400

400 କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶତ୍ରୁ ସମାପ୍ତ ହେବ |

ଏହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏହା 400 କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶତ୍ରୁକୁ ବିନାଶ କରିଥାଏ | ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆମେ ଜଣାଉଛୁ ଯେ ଋଷ 2007 ମସିହାରୁ ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ସିଷ୍ଟମ ବ୍ୟବହାର କରିଆସୁଛି | ଏଥି ସହିତ, ଚୀନ୍ 2014 ମସିହାରେ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କ୍ରୟ କରିଥିଲା।

s-4001

ବାସ୍ତବରେ, S-400 ଆଣ୍ଟି-ମିସାଇଲ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ହେଉଛି S-300 ର ଏକ ଉନ୍ନତ ସଂସ୍କରଣ | ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶୀଘ୍ର ଭାରତୀୟ ଜାହାଜରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଯାଉଛି। ଭାରତୀୟ ସେନାର ଶକ୍ତି ଦୁଇଗୁଣ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। S-400 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ | ଏହାର ଏତେ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅଛି ଯେ ଏହାର ପଞ୍ଚମ ପିଢିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ବିଲୋପ କରିବାର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ଅଛି |

400 କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀର ଭାରତୀୟ ଜାହାଜରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇବ। 400 କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧରେ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ହଟାଇବାର କ୍ଷମତା ଅଛି | ଏହା ଶତ୍ରୁ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ, ଡ୍ରୋନ୍ କିମ୍ବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉ, ଯଦି କେହି S-400 ଆଣ୍ଟି ମିସାଇଲ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏହାକୁ ଠିକ୍ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖିବ |

s-4002

ତୁରନ୍ତ ଶତ୍ରୁକୁ ଖୋଜିପାରେ |

S-400 ସିଷ୍ଟମ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଡାର ସହିତ ସଜ୍ଜିତ | ଏହା ସିଧାସଳଖ ଉପଗ୍ରହ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରେ | ଏହି ପ୍ରଣାଳୀର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ବୌଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ଶତ୍ରୁ ବିମାନ, ବାୟୁରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ |

s-4003

S-400 ଆଣ୍ଟି ମିସାଇଲ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ରାଡାର ଏକାସାଙ୍ଗରେ 100 ରୁ 300 ଟାର୍ଗେଟକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବ | ଏଥିରେ ନିୟୋଜିତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ 30 କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତା ଏବଂ 400 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରବେଶ କରିପାରେ | ଏହାର ବିଶେଷ ବୌଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା ଏକକାଳୀନ 36 ଟି ଟାର୍ଗେଟକୁ ହିଟ୍ କରିପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ 12 ଟି ଲଞ୍ଚର୍ ଉପସ୍ଥିତ |

ତେବେ ଏହା ଆସିଲେ ନିଶ୍ଚିତ ରୁପେ ଭାରତର ଶକ୍ତି 2 ଗୁଣ ହୋଇଯିବ , ଖବର ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲେ ଲାଇକ ବଟନରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ , ଏହାକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *