କେମିତି ଅଉ କେତେ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହୋଇଥିଲା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି

kris

ଯେଉଁମାନେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଭଗବାନ ଶ୍ରୀଙ୍କୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ କେଶ ଲୀଳା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦୁଷ୍ଟ ପ୍ୟାନ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି କାରଣ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଷ୍ଟ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଗୋପୀମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ହଇରାଣ କରୁଥିଲେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ମା ଯଶୋଦା ଅତ୍ୟଧିକ ବିରକ୍ତ ହେଉଥିଲେ ଏବଂ ସେ କେଉଁଠାରେ ମଧ୍ୟ ମଖାନ ବା ଲହୁଣୀ ଖୋରକୁ ଯାଆନ୍ତି କାରଣ ଯେଉଁଠାରେ କୃଷ୍ଣ ମଖାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଲୋକଙ୍କ ଘରୁ ଚୋରି କରି ନିଜକୁ ଏବଂ ସାଖାମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଥିଲେ। ଗୋପୀମାନେ ଯେତେବେଳେ ଗାଧୋଇବାକୁ ନଦୀକୁ ଯାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ସେମାନଙ୍କ ପୋଷାକ ଗଛରେ ଲଗାଉଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନିଜ ସ୍ଲିଙ୍ଗସଟରୁ ଗୋପୀମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଥିଲେ |

krishna

ଏସବୁ ହେଉଛି ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ବାଲ୍ୟ ଲିଳା ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ବଡ ହେଲେ, ସେ ଗୋପ ପୁରର ଏକ ଗୋପୀ ରାଧାଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଗଲେ | ତେବେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ରୁକମଣୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଧା ତାଙ୍କର ପ୍ରେମିକା ଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ରାଧା-କୃଷ୍ଣଙ୍କ ନାମ ଏକତ୍ର ଯୋଡା ଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପୂଜା ମଧ୍ୟ ଏକାଠି କରାଯାଇଛି | ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକରେ ଉଭୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଏକାଠି ଅଛି | ତାଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି | ଯଦି ଆମେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ସେ ବଂଶୀ ବଜାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ମୟୂର ଲଗାଉଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବଜାଯାଇଥିବା ବଂଶୀ ମେଲୋଡିରେ ରାଧା ଏବଂ ଗୋପ ପୁରର ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖୁସି ଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ବଂଶୀ ମେଲୋଡିରେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁନଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଏକ ଅବତାର ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ମାତା ମାମୁଁ କାନସାଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦେବା ପାଇଁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ମାତା ହେଉଛନ୍ତି ଦେବକୀ ଏବଂ ଏହାକୁ ବଂଚାଇବା ପାଇଁ ମାତା ହେଉଛନ୍ତି ଯଶୋଦା | ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ସମସ୍ତ ମନ୍ଦତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଅଭିଶାପ ହେତୁ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ବଳି ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କେତେ ବୟସ ଥିଲେ।

krishnaa

ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭାଗବତ ମହାପୁରାଣ  ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅଷ୍ଟମ ମନୁ ବୌଷ୍ଣବଙ୍କ 28 ତମ ଦ୍ୱାଦଶରେ ଭଦ୍ରାପଡା କୃଷ୍ଣପ୍ରକାଶଙ୍କ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। କଂସାରୀ ଗଛ ତଳେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ତୀର ଯୋଗୁଁ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଅଭିଶାପ ହେତୁ ସେ ଏହି ତୀର ପାଇଲେ ଏବଂ ସେ ଏହି ତୀର ଦ୍ୱାରା ମରିଗଲେ | ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 119 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଶରୀର ଛାଡିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଦେହରେ କୌଣସି କୁଞ୍ଚନ ନଥିଲା।

ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ଜଣେ ଯୁବକ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ସମାନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିଜ ଶରୀରକୁ ବଳିଦାନ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ଥିଲା ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ବାଣୀ , ଏହି ଭଳି ଖବର ବିଷୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପଢିବା ପାଇଁ ଲାଇକ ଅଫସନରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *