ଏହି 3 ଟି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାରରେ ହେଉଛି କ୍ୟାନସର ରୋଗ , ଆପଣବି କରନ୍ତି୍ ସବୁଦିନ ବ୍ୟବହାର

ଜୀବନଶୌଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ମନୁଷ୍ୟକୃତ ଜିନିଷର ବ୍ୟବହାର କର୍କଟ ପରି ସାଂଘାତିକ ରୋଗକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ | ଆଜିର ସମୟରେ, ଆମେ ଆମର ଦୌନ ନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଜୀବନକୁ ସରଳ କରିବା ପାଇଁ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରୁ | ଆମେ ଅତ୍ୟଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ଯାହା ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏଗୁଡିକ କିଛି ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥରୁ ତିଆରି ଏବଂ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆମକୁ କର୍କଟ, ହୃଦ ରୋଗ ଇତ୍ୟାଦି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପରିଣତ କରେ |  ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ବିଷୟରେ ଏବଂ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ତିନୋଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଏବଂ ଏହା ଆମକୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର ନିକଟତର କରୁଛି |

କର୍କଟ ବା କ୍ୟାନ୍ସର କ’ଣ?

କର୍କଟ ଏକ ସାଂଘାତିକ ରୋଗ | କର୍କଟ ରୋଗୀମାନେ ଶୀଘ୍ର ସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବିଳମ୍ବିତ ରେ ଜଣା ପଡେ ଏବଂ ଶିଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ଶରୀରରେ ଏହି କୋଷଗୁଡ଼ିକର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ତଥାପି ସେମାନେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି | କୋଷଗୁଡ଼ିକର ଏହି ଅସ୍ୱାଭାବିକ ବୃଦ୍ଧିକୁ କର୍କଟ କୁହାଯାଏ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି 3ଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବା ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କର୍କଟ ଭଳି ଏକ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର ନିକଟତର କରୁଛି, ଯାହା ଆମ ଘରେ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ –

1 ଷ୍ଟିରୋଫାମରେ ନିର୍ମିତ ଦ୍ରବ୍ୟ (ସୋଲ ଗ୍ଲାସ, ଥର୍ମୋକଲରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲେଟ)

tharmocol-plate

ଏବେକା ଦୁନିଆରେ, ଷ୍ଟିରୋଫାମ ନିର୍ମିତ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଏତେ ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି ଯେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | ଆଜି ଏହି କପ୍ ଗୁଡିକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ହୋଟେଲରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚା ବିକ୍ରେତା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | ଆମେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକୁ ଆମ ଘରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ | ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ବା ସୋଲରେ ନିର୍ମିତ କପଗୁଡିକ ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଏ, ସେଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ | ଷ୍ଟିରୋଫାମ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ରାସାୟନିକ ପଦ୍ଧତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ | ସମଗ୍ର ରାସାୟନିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ବହୁତ ବିପଜ୍ଜନକ ରାସାୟନିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ବିଷଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ |

ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଏଥିରେ ପଲିଷ୍ଟାଇନ୍ ଥାଏ ଯାହା ଏକ ପଲିମର ଅଟେ | ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ, ଯେତେବେଳେ ଗରମ ପାଣି ଏବଂ ଚା କିମ୍ବା କଫି ପରି ଗରମ ଜିନିଷ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ, ଏକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ଆମ ଶରୀର ଉପରେ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆମ ଶରୀରରେ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ |

2  ଧୂପକାଠିର ଧୂଆଁ |

agarbati

ଆମର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୂଜା ପାଠର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ପୂଜା ପାଠ୍ୟରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଜିନିଷ ହେଉଛି ଯେ ଧୂପକାଠୀ ଏବଂ ଧୂପକାଠରୁ ଧୂଆଁ କର୍କଟ ଭଳି ରୋଗ ପାଇଁ ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଧୂପ ବାଡି ଧୂଆଁରେ ତିନୋଟି ବିଶେଷ ଉପାଦାନ ଅଛି ଯାହା କର୍କଟ ପାଇଁ ଦାୟୀ | ଏହି ବିଷାକ୍ତ ଉପାଦାନଗୁଡିକ ମ୍ୟୁଟେଜେନିକ୍, ଜେନୋଟକ୍ସିକ୍ ଏବଂ ସାଇଟୋଟକ୍ସିକ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏକ ଜେନେଟିକ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର DNA ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିପାରେ, ଯାହା ଏକ ଭଲ ସଙ୍କେତ ନୁହେଁ |

3 – ମଶା ଘଉଡାଇବା ପର୍ଦାଥ |

mosquto-coil

ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତେ ମଶା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କଏଲ ଏବଂ ଔଷଧ ସମେତ ମଶାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବଜାରରେ ଆମର ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ପାଦ ଅଛି | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଦିଅ, ଏହି କଏଲ ଗୁଡ଼ିକ ମଶା ଉପରେ ଯେତେ ଆକ୍ରମଣ କରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ସେତେ ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାନ୍ତି | ଏହାର ମଧ୍ୟ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ଆମେ ମଶା ମାରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କଏଲ, ଅନେକ ବିଷାକ୍ତ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ, ଏହାର ଧୂଆଁରେ ଧୂଆଁ ମଧ୍ୟ ଥାଏ ଯାହା ଓଟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଖାଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହୁଏ | ଏବଂ ଆଲର୍ଜି ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ କେବଳ ଏହାର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କୁ କର୍କଟ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରେ |

ତେବେ ଏହି 3 ଟି ଜିନିଷର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଆମକୁ କର୍କଟ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରେ ପକାଉଛି , ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ କିପରି ଲାଗିଲା , ଯଦି ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ , ଏହି ଭଳି ଭଲ ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ ଅଫସନରେ କ୍ଲିକ କରି ଆମକୁ ସହୟୋଗ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *