ଶ୍ରାବଣ ବିଶେଷ : ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, କିଏ ପ୍ରଥମ କାଉଁଣ୍ଡିଆ ( ବୋଲ ବମ୍ ) ଯାତ୍ରୀ ଥିଲେ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି?

bol-bb

ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ କଙ୍ଗଡିଆ ମାନେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଙ୍ଗାର ପବିତ୍ର ଜଳକୁ କାଉଁଡିଆ ନେଇ ବାହାରି ପଡନ୍ତି ଶିବଙ୍କ ମଥାରେ ଜଳ ଢାଳିବା ପାଇଁ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି କାଉଁଡିଆ ଯାତ୍ରାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇତିହାସ କଣ ଏବଂ ପ୍ରଥମ କଉଁଦିଆ ଯାତ୍ରୀ କିଏ ବୋଲି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ବିଷୟରେ ଭିନ୍ନ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ କାଉଁଡିଆର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା |

bol-bam

ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ |

କେତେକ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାଗପାଟ ଜିଲ୍ଲାର ପୁରଭା ମହାଦେବଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରଭୁ ପର୍ଶୁରାମ ପ୍ରଥମେ କାଉଁଡିଆରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଆଣି ଜଳ ସାନ୍ନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ଶିବଲିଙ୍ଗା କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଶୁରାମ ଗରାମୁକେଶ୍ୱରରୁ ଗଙ୍ଗା ଜୀ ଜଳ ଆଣିଥିଲେ | ଆଜି ବି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ଗରହମୁକେଶ୍ୱରରୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରି ‘ପୁର ମହାଦେବ’ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ଗରହମୁକେଶ୍ୱର, ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରଜଘାଟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା |

bol-bam3

କେତେକ ବିଦ୍ୱାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଭୁ ରାମା ପ୍ରଥମ କଭାଡିଆ ଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ବିହାରର ସୁଲତାନଗଞ୍ଜରୁ କାଉଁଡିଆରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଭର୍ତ୍ତି ଆଣୁଥିଲେ, ସେମାନେ ବାବାଡାମର ଶିବଲିଙ୍ଗାର ଜଳା ଭିଶେକ କରିଥିଲେ। ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, କଉଁଡିଆ ଯାତ୍ରା କରିବାର ପରମ୍ପରା ସାମୁଦ୍ରା ମନ୍ତ୍ରନ ସହିତ ଜଡିତ। ସମୁଦ୍ର ଘୂର୍ଣ୍ଣନରୁ ବାହାରୁଥିବା ବିଷ ପିଇବା କାରଣରୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଗଳା ନୀଳ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନୀଲକାନ୍ତ କୁହାଯାଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବିଷର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଶିବଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିଲା। ତାଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭକ୍ତ ରାବଣ ଶିବଙ୍କୁ ବିଷର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, କଉଁଡିଆରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରି ରାବଣ ପୁରା ମହାଦେବଙ୍କ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ଶିବଙ୍କୁ ଢାଳି ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ଶିବଜୀଙ୍କୁ ବିଷର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏଠାରେ ହିଁ କାଉଁଡିଆ ଯତ୍ରାର ପରମ୍ପରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ପ୍ରଥମ କାଉଁଡିଆ ଯାର୍ତ୍ରୀ ଯିଏ ହେଉ ନା କାହିଁକି ,  ଆମର ଚିରନ୍ତନ ଧର୍ମରେ ବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ | ଏହି ଧାର୍ମିକ ଯାତ୍ରାର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଯେ ସମସ୍ତ କାଉଁଡିଆ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ କେବଳ କମଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି | କମଳା ବା ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗ ଜୀବନରେ ଶକ୍ତି, ସାହସ, ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଗତିଶୀଳତା ବଢାଇଥାଏ | ରଙ୍ଗ ଥେରାପି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରଙ୍ଗ ପେଟ ରୋଗକୁ ଦୂର କରିଥାଏ | ସମସ୍ତ କାନୱାର ଯାତ୍ରୀମାନେ ବୋଲ ବମ୍ ର ଭାଷଣ ସହିତ ପରସ୍ପରର ମନୋବଳ ବଢାନ୍ତି | ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନେ ରାସ୍ତାରେ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ବୁଲନ୍ତି | ରାସ୍ତାରେ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ ଗାଁ ସହର ଦେଇ ଯାଇଥାଏ, ତେଣୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାନୱାର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରନ୍ତି |

bol-bam2

କଉଁଣ୍ଡିଆ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସୁଇଙ୍ଗର ଆକୃତି ନେଇ ଏକ ବାଉଁଶରେ ତିଆରି | ଗ୍ୟାଙ୍ଗେଟିକ୍ ପାଣି ହାଣ୍ଡି କିମ୍ବା ହାଣ୍ଡି ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସମାନ ଭାବରେ ଝୁଲୁଛି | ଏହିକୁ ବିଶ୍ରାମ ସମୟରେ ତଳେ ରଖାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହା ଏକ ଗଛ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଟଙ୍ଗାଯାଇଥାଏ | ଏହି ଯାତ୍ରା ଦୀର୍ଘ ଏବଂ କଷ୍ଟକର କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ମହାଦେବଙ୍କୁ ଜଳ ଯୋଗାଇବା | ଏହି ଲମ୍ବା ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଏକ ସୁଯୋଗ ପାଇଥାଏ | ଏଥିରେ ଶରୀର ଭାଙ୍ଗିବା ଅନୁତାପ ଅଛି | ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଭୁ ଭୋଲେନାଥ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାର ଏକ ଉପାୟ |

ତେବେ କାଉଁଡିଆ ଯାତ୍ରାର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣଙ୍କୁ କେମିତି ଲାଗୁଛି ଆମକୁ କମେଣ୍ଟରେ ଜଣାନ୍ତୁ , ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ ଅଫସନରେ କ୍ଲିକ କରି ଆମକୁ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ , ଏହାକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *