ମୋଦୀଙ୍କ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବନ୍ଧୁ କହିଲେ – ଆମେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ସେନା ମଧ୍ୟ ଦେବୁ .. ଚୀନ୍‌ର ବିନାଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଶ୍ଚିତ !

chin

ଚୀନ୍ ଏକ ବଡ ଭୁଲ କରିଛି। ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କୂଟନୌତିକ ଶକ୍ତିକୁ ଅବମାନନା କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ, ଚୀନ୍ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଉତ୍ତେଜନା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିବାରୁ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଅନେକ ଦେଶ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି ଏହା କେବଳ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ ନାହିଁ, ବରଂ ଭାରତକୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଦେବ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଫ୍ରାନ୍ସ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପାର୍ଲୀ ତାଙ୍କ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଗାଲଭାନ ଉପତ୍ୟକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣରେ ଭେରଗାଟୀ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା 20 ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୌନିକଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି। “ସୌନିକ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ଦେଶ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଝଟକା। ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମୋ ଦେଶ ତଥା ସମଗ୍ର ଫ୍ରାନ୍ସ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ମୁଁ ଏହି ସୌନିକମାନଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମବେଦନା ଜଣାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫ୍ଲୋରେନ୍ସ ପାର୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ ସମସ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇଦେବା କଥା କହିଛି।

modi2

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଇଣ୍ଡୋ-ଚାଇନା ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିବାରୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତକୁ ସବୁ ଦିଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଭାରତର ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପଠାଇବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ବାୟୁକୁ ବାୟୁ ଏବଂ ବାୟୁ ସ୍ଥଳ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

କିନ୍ତୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ଏଥିରେ ଅଟକି ନଥିଲା। ଏକ ପ୍ରିଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଫେଲ ଜେଟଗୁଡ଼ିକୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପଠାଇବ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧରେ ଅବତରଣ କରିବା ସହଜ କରିବ, କାରଣ METEOR aur SCALP ପରି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ଯାହା ସାଧାରଣତ  ଫ୍ରାନ୍ସ ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ ଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଫାଲ ଜେଟ ସହିତ  ଭାରତକୁ ପଠାଯିବ | ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ପଠାଣ ବିତରଣ ହେବାର ଅନେକ ମାସ ପରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ |\

modi

ଠିକ୍ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଚୀନ୍ LAC ଉପରେ ବଢୁଥିବା ଟେନସନ ସହିତ ନିଜ ପାଦରେ କୁରାଢି ରଖିଛି, କାରଣ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀକୁ ସମର୍ଥନ କରି ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ, ଦୁଇ ନୁହେଁ, ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଆମେରିକା, ଋଷ ହେଉ। ଜାପାନ ହେଉ କିମ୍ବା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ହେଉ | ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଭାରତକୁ  ବିଲିୟନ ଡଲାର ମୂଲ୍ୟର ଗୁଳି, ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏବଂ S400 ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ପଠାଇବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁପ୍ତଚର ସହାୟତାରେ ତୁରନ୍ତ ଭାରତକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ  ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆର୍ଟିଲିରି ରାଉଣ୍ଡ ପଠାଇବାକୁ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ରାଜି ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଋଷ, ଆମେରିକା, ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଭଳି ଦେଶ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ରାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ କିଏ ସମର୍ଥନ କରୁଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ମାତ୍ର ଦୁଇ ପାଦ ଆଗରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଚୀନ୍ରେ ଉନ୍ନତି ନହୁଏ, ତେବେ ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ପଦକ୍ଷେପ ମାଟିରେ ନିଜର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ପାଇବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ।

ch2

ତେବେ ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ ବଟନରେ କ୍ଲିକ କରି ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *