ବଡ ଖବର : ମୋଦୀ କରିଦେଲେ ଏମିତି କାମ , ଚୀନ ଭୟରେ ହେଲା ଥରହର

modiiia

ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଚୀନ୍ ଶେଷରେ ନିଜକୁ ପଛକୁ ଫେରେଇ ନେବାକୁ ପଡିଲା ଏବଂ ଭାରତ କୂଟନୌତିକ ସ୍ତରରେ ଚୀନ୍ କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେଲା। ଭାରତର କଠୋରତା ଏବଂ ଜବରଦସ୍ତ କୂଟନୌତିକ ପଦାଙ୍କ ଦେଖି ଚୀନ୍ ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାଠାରୁ 1.5 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ନିଜର ସୌନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଡାକିଛନ୍ତି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ କେବଳ ନିଜର ଦାବିକୁ ବୁଝାମଣା ଏବଂ ଦୃଢ କରି ସମୟ କାଟିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପରେ ହାତ ରଖିଥିଲା। ଭାରତ କେବଳ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିନାହିଁ ବରଂ କରୋନା କାରଣରୁ କୁଖ୍ୟାତ ଚୀନ୍ କୁ ମଧ୍ୟ କୂଟନୌତିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛି। ଭାରତର କଠୋରତା ହେତୁ ଚୀନ୍ ର ଜିନ ପିଙ୍ଗଙ୍କ ଚେୟାର ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ପଡିଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କର ନିଷ୍ଠୁର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଫେରିବା ଛଡା ତାଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିଲା।

କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା, ଭାରତ ଦୃଢ ରହିଛି |

ଭାରତ ଚୀନ୍ ସହିତ ଅନେକ ଥର କମାଣ୍ଡର ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲା। ତେବେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଦୃଢ ଭାବରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କୌଣସି ସ୍ତରରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍‌ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏହାର ମନ୍ଦ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ପଡିଲା।

ଚୀନ୍ ଆଲୋଚନାରେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନା କେବଳ ବୁଝାମଣା ଶୋ’ରେ ସମୟ କାଟିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା। ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ଥିବା ପ୍ରଫେସର ବ୍ରହ୍ମା ଚେଲାନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସହଜରେ ପଛକୁ ଯିବ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଜିଦ୍‌ ଚୀନ୍‌କୁ ଭାରତରୁ ପ୍ରବଳ ଝଟକା ଲାଗିଛି। କୂଟନୌତିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଭାରତ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଚୀନ୍‌ର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଉପରେ ହାତ ରଖିଛି।

59 ଆପ୍ ବ୍ୟାନ୍ ପରେ, ଚୀନ୍ ଏହି କ୍ଷତି ଦ୍ୱାରା ବିସ୍ମିତ ହୋଇଥିଲା |

ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ୍ ଠାରୁ 59 ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଚୀନ୍‌ର କ୍ରୋଧ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଚୀନ୍‌ର ବୌଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହି ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଅନେକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଭାରତରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରୁ ଏହା ବହୁ ପରିମାଣରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲା | ଏହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଅର୍ଥନୌତିକ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି ଏବଂ ରୋଜଗାରର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା, ସେତେବେଳେ ଏହା ଚକିତ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା।

ଚୀନ୍‌କୁ ଭାରତ ଏକ ବଡ଼ ବ୍ୟବସାୟିକ ଝଟକା ଦେଇଛି

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର କାନପୁର ଏବଂ ଆଗ୍ରା ମେଟ୍ରୋ ପାଇଁ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀର ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ କ୍ଷତି ଘଟାଇଲା | ଭାରତୀୟ ରେଳ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚୁକ୍ତିନାମା ବାତିଲ୍ କରିଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା 2016 ରେ ଚାଇନାର ବେଜିଂ ଜାତୀୟ ରେଳ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଡିଜାଇନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟକୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏପ୍ରିଲରେ ନିଜେ ନିଆଯାଇଛି। ଚୀନ୍ ଭାରତକୁ ଏକ ବଡ ବଜାର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। ସେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ 60 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ସରପ୍ସ ପାଆନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଭାରତର ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ତେଣୁ ଚୀନ୍ ଭାରତର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସହି ପାରିଲା ନାହିଁ।

russia

ବିଶ୍ୱ କୂଟନୌତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଭାରି ରହିଛି

କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଚୀନର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରେ କ୍ଷୟ ହୋଇଯାଇଛି | ଆମେରିକା ସହିତ ଚାଲିଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ସେ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ କରୋନା ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ କରିଦେଇଥିଲେ। ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ ସହ ଚୀନ୍‌ର ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଜାପାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୂର୍ବ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରର ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାର ପଦକ୍ଷେପକୁ ପଛକୁ ନେବାକୁ ପଡିଲା।

missile2

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଲେହ ଯାତ୍ରା ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି

ଚୀନ୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟର ଉତ୍ତର ଦେବା ଏବଂ ସୌନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ମୋଦୀ ଲେହରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେଠାରେ ସେ ନିଜ ଭାଷଣରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କୌଣସି ସ୍ତରରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିବ ନାହିଁ। ଆହତ ସୌନିକମାନଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତ କେବେ ବି ମୁଣ୍ଡ ନୁଆଁଇବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପ୍ରଣାମ କରିବ ନାହିଁ। ଏହି ଯାତ୍ରା ପରେ ହିଁ ଚାଇନିଜମାନେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି।

ତେବେ ଦେଖା ଜାଉ ଚୀନ ନିଜ କଲା କର୍ମର ଶାସ୍ତ୍ରୀ କେବେ ଜାଏ ପାଉଛି , ତେବେ ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *