ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ମରିବେ ଅଳ୍ପ ଦିନରେ ନିଶ୍ଚିତ ଦେଖନ୍ତୁ ନହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଆଗେ ହେବ ।

livee

ଆଜିକାଲିକା ଜୀବନ ଭିତରେ ଶରୀର ପ୍ରତି ଆମେ ଅବହେଳା କରିଥାଉ । ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଲାଳସାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଖରାପ କରିଦେଉ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଶରୀରକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ । ଏହି ଜୀବନନାଶକ ରୋଗ ପ୍ରଥମେ ହାର୍ଟ,ଲିଭର୍ ଭଳି ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗକୁ ନିଜ କବଳରେ କବଳିତ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନହେଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଉପାୟ ଆପଣାଇଲେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ବାହାରିଆସି ପାରିବେ ।

ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଭ୍ୟନ୍ତରଣୀୟ ଅଙ୍ଗ ହେଉଛି ଲିଭର । ସମାଜରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପେଟଜନୀତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ରହୁଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ୟାସ୍,ଅପଚୟ ଆଦି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଟଙ୍କାର ଔଷଧ ଖାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ଉପସମ ମିଳିନଥାଏ । କୁହାଯାଏ ମୂଳରୁ ଯଦି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ସଜାଗ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆର‌୍ୟୁବେଦରେ ମଧ୍ୟ ଲିଭର ଜନିତ ସମସ୍ୟାର ଉପସମ ହୋଇପାରିବ ।

liver

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି କିଛି ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଲିଭରରୁ ମଇଳା ତଥା ଟକ୍ସିନକୁ ସଫା ରଖିପାରିବେ ।ଲିଭରର ଆୟୁଷକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଙ୍କଫୁଡ୍ ନାମକ ଲାଳସାକୁ ଛାଡିବାକୁ ପଡିବ । ଜଙ୍କଫୁଡ୍ ଜାଗାରେ ସିଝା ପରିବା ,ଫଳ ତଥା ସାଲାଡ୍ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ ।

ଆପଣ ମାନେ ଏହି କଥା ଭଲ ଭାବେ ଜାଣି ଥିବେ ବା ଡାଙ୍କରଙ୍କ ଠୁ ଶୁଣିବି ଥିବେ ଅଧିକ ତେଲ ଓ ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ତ୍ୟ ପଖେ କେତେ ହାନି କାରକ , ଫାଷ୍ଟଫୁଡ ଭଳି ଖାଦ୍ୟା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହିଁ ଆଜିକା ସମୟରେ ଲୋକ ମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ରୋଗରେ ପଡୁଛନ୍ତି , କିଛି ଦିନ ଏଭଳି ଉପାୟରେ ଖାଦ୍ୟକୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କଲେ ଆପଣଙ୍କ ଲିଭରରୁ ପ୍ରଚୁର ଝାଳ ଆକାରରେ ଟକି୍ସନ୍ ବାହାରକୁ ବାହାରି ଆସିବ । ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ଖାଇଲେ ଆପଣ ଲିଭର୍ ସମସ୍ୟାରୁ ଉପସମ ପାଇପାରିବେ ।

liverr

ଲାଉ, ହଳଦୀ, ଧନିଆଁ, ଲେମ୍ବୁ, କଳା ଲୁଣ, ଗିଲୋୟର ରସ ଆଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଦରକାରରେ ଆସିବ । ପ୍ରଥମେ ଲାଉରେ ଧନିଆଁ ମିଶାଇ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡିଙ୍ଗ୍ କରି ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ୧ ଗ୍ଲାସ୍ ମାତ୍ରା ହେବା ପରି ଏହାର ଜୁସକୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ ।ଏହି ଜୁସରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ହଳଦୀଗୁଣ୍ଡ,କଳା ଲୁଣ ,ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ, ଏବଂ ୩୦ ମି.ଲି ଗିଲୋୟ ଏହି ଜୁସରେ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଏହି ପାନୀୟକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *