ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହି ବଡ ବୟାନ ଦେଲେ ଋଷର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ – ଏବେ ଚୀନର ହେବ ଅନ୍ତ

ଚୀନ୍ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ରୁଷରୁ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବା ପାଇଁ ବିଚାରାଧୀନ ଚୁକ୍ତି ଶେଷ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଏଥିରେ ସୁଖୋଇ 30 MKI ଏବଂ Russian  MiG-29 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଏହି ସମସ୍ତ ବିମାନକୁ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ନବୀକରଣ କରାଯିବ। ବାୟୁସେନା ଏହାର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପଠାଇଛି।

tank

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରୁଷ ନିଜେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ MiG-29 ର ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରି ଆଧୁନିକ ସଂସ୍କରଣ ବିମାନ ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା | ବାୟୁସେନା ଏହି ନୂତନ ମିଗ୍ -29 ଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛି ଏବଂ 31 ଟି ବିମାନ କିଣିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି | ରୁଷ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଭାରତକୁ 31 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି | ଆଜିକାଲି Russia ର ମିଗ୍ -29 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଆଧୁନିକୀକରଣରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛି। ଆଧୁନିକୀକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକ ଚତୁର୍ଥ ପିଢିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ସମାନ ହେବ |

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ପୂର୍ବରୁ MiG-29 ର ତିନୋଟି ସ୍କ୍ାଡନ୍ ଅଛି ଏବଂ ପାଇଲଟ୍ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହିତ ପରିଚିତ | ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଜାହାଜରେ ମିଗ୍ -29 ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି। ନୂତନ ମିଗ୍ -29 ର ରାଡାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ମଧ୍ୟ ଆଧୁନିକ ମାନକ ସହିତ ଅନୁରୂପ ହେବ | ଆଧୁନିକୀକରଣ ପରେ, ମିଗ୍ -29 ବିମାନ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ବିମାନ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବାରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ | ଏହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକ ଆଗାମୀ 40 ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସେବା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ।

india-rusia

ଭାରତ ମଧ୍ୟ 12 ସୁଖୋଇ -30 MKI ବିମାନ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛି | ସୁଖୋଇ 30 MKI ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଆଗ ଧାଡ଼ି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ | ଏହି ବହୁ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟମୂଳକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଋଷର ସାମରିକ ବିମାନ ନିର୍ମାତା ସୁଖୋଇ ଏବଂ ଭାରତର ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଲିମିଟେଡର ସହଯୋଗରେ ନିର୍ମିତ | ଭାରତର ସୁଖୋଇ ବିମାନଗୁଡିକ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ବ୍ରାହ୍ମୋସ୍ କ୍ରୁଜ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ସଜାଯାଇଥିଲା। ନୂତନ ବାୟୁ-ଟୁ-ଏୟାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ସୁଖୋଇ ବିମାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ ବାୟୁସେନାକୁ ଆହୁରି 12 ଟି ସୁଖୋଇ ବିମାନ ଦରକାର |

ତେବେ ଚୀନ ଓ ଭାରତର ସୀମା ବିବାଦର ଟେନସନ ଭିତରେ , ଋଷ ତରଫୁ ଭାରତକୁ ମିଳିଛି ବନ୍ଧୁତାର ଶ୍ରେଷ୍ଟ ଉପାହାର , ଋଷର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଏକ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି , ଋଷ ସଦା ସର୍ବଦା ଭାରତ ସହ ଅଛି ଏବମ ରହିବ ମଧ୍ୟ , ପରିସ୍ତିତି ସେ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି , ତେବେ ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଲାଇକ ଅଫସନରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *