ବଡ ଖବର : ପୃଥିବି ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ଆଉ 5 ଟି ଅଷ୍ଟ୍ରୟଡ , ଏହି ଦିନ ହୋଇ ପାରେ ପୃଥିବି ସହ ମାଡ

astroid

ପୃଥିବି ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ବିପଦ , ନାସାର ସେଣ୍ଟ୍ରି ସିଷ୍ଟମ ଏହିପରି ବିପଦ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି 22 ଟି ଆଷ୍ଟେରଏଡ ଅଛି ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ 100 ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାର  ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ତେବେ ଏବେ ଏବେ ନାସା ତରଫରୁ ମିଳିଥିବା ସୁଚନା ଆନୁସାରେ ପୃଥିବି ଆଡକୁ ଏହି ମାସେ ଭିତରେ ମାଡି ଆସୁଛି 5ଟି ଆଷ୍ଟ୍ରୟଡ , ତେବେ ତେବେ କେବେ ଏବମ କେଉଁଠାରେ ମାଡ ହୋଇପାରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

astroid

ଏହି ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡଗୁଡିକ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆସିବ |

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ 2013XA22 (310 ଫୁଟ, 18 ନିୟୁତ ମାଇଲ ଦୂରରେ) ଏବଂ ଆଷ୍ଟେରଏଡ 2020KZ3 (64 ଫୁଟ, 7 ଲକ୍ଷ 61 ହଜାର ମାଇଲ ଦୂରରେ) ଯିବାର  ରହିଛି। ତଥାପି, ଦୁହେଁ ଏକ ଅସୁବିଧାଜନକ ଦୂରତାରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହା ପରେ, ବୁଧବାର, 65 ଫୁଟର ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ 2020KY 4 ମିଲିୟନ୍ ମାଇଲ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିବ | ଅନ୍ୟ 65 ଫୁଟର ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ ପରଦିନ ଗୁରୁବାର ଦିନ 3.6 ମିଲିୟନ ମାଇଲ ପାଖାପାଖି ଆସିବ | 11 ଜୁନ୍ ନିଜେ, 60 ଫୁଟର ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ନିକଟତର ହେବ କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର 2.3 ନିୟୁତ ମାଇଲ୍ ଦୁରରେ ଅତିକ୍ରମ କରିବ | ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମଧ୍ୟ ପାଞ୍ଚଟି ଆଷ୍ଟେରଏଡ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ କେତେକ ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ।

asstr

ସବୁଠୁ ବଡ ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ ବହୁତ ଦୂରରେ |

ଏହି ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ବୃହତ୍ତମ ଆଷ୍ଟେରଏଡ୍ 29075 (1950 DA) ଯାହା 2880 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିବ ନାହିଁ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାରେ ଥିବା ଏମ୍ପାୟାର୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ବିଲ୍ଡିଂର ତିନି ଗୁଣ ଅଟେ ଏବଂ ଏକଦା ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାର ସର୍ବାଧିକ ସମ୍ଭାବନା ଥିବା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା।ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ ଆପୋଫିସର ବ୍ୟାସ 1214 ଫୁଟ ଏବଂ ଏହା 2060-2105 ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ | ଏହା ପୃଥିବୀଠାରୁ 19,000 ମାଇଲ ଦୂରରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡ ବେନୁର ବ୍ୟାସ 1608 ଫୁଟ ଅଟେ | ତଥାପି, ଏହା ପୃଥିବୀକୁ ଧକ୍କା ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍, କିନ୍ତୁ ଏହା ଘଟିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା 2175 ରୁ 2199 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବ |

ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *