OK ର ଫୁଲ ଫର୍ମ କଣ ? କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏହାର ଉତ୍ତର

OK

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଏଠାରେ କିଛି GK ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ତାହାର ଉତ୍ତର ବିଷୟ ରେ କହିବା ପାଇଁ ଚାହିଁବୁ । ଏମିତି ରେ ଆଜିର ସମୟ ରେ ଆପଣ ମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କୈଣସି ଟିଭି ସୋ ବା କୈଣସି ବଡ ବଡ ଜବ୍ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ରେ ଏମିତି କିଛି ସାଧାରଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡିକ କୁ ପଚାରୁ ଥିବା ବେଳେ ଆମ ପାଖରେ ସେହି ସବୁ ର ସଠିକ ଉତ୍ତର ମାନ ରହି ନ ଥାଏ । ସେମିତି କ୍ଷେତ୍ର ରେ ଆମେ ଆଜି୍ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସେମିତି୍ ହିଁ ପ୍ରଶନ୍ନ ସହିତ ଉତ୍ତର ନେଇ କରି ଆସିଛୁ । ଜାହାକୁ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଲେ ନିଶ୍ଚିତ କୈଣସି ସ୍ଥିତି ରେ ପରିକ୍ଷା ରେ ଉତିର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ ପାରିବେ । ଆମେ ଆଜି ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଞ୍ଗାନ ସମନ୍ଧିୟ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ତର ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ କରି ଆସିଛୁ ,  ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେମିତି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଜାଣିବା ।

ଆସନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଜାଣିବା

1) ଓକେ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ ବା ଫିଲ ଫର୍ମ କ’ଣ?

ଉତ୍ତର: ଓକେ ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫର୍ମ ALL CORRECT ଅଟେ | ଏଠାରେ ALL CORRECT ରେ  AC ଅଛି କିନ୍ତୁ 1838-39 ମସିହାରେ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦର ଭୁଲ ବନାନ ଲେଖିବା ଫ୍ୟାଶନ୍ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ALL CORRECT କୁ AC ବଦଳରେ OK   କୁହାଯାଉଥିଲା |

ଏହା ପରେ, 23 ମାର୍ଚ୍ଚ 1839 ରେ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଆମେରିକୀୟ ଖବରକାଗଜ OLL KORECT ପ୍ରକାଶ କଲା | ତା’ପରେ କିଛି ଦିନ ପରେ ଏହାକୁ ଦି ବୋଷ୍ଟନ୍ ମର୍ନିଂ ପୋଷ୍ଟ ନାମକ ଏକ ଖବରକାଗଜକୁ ଛୋଟ କରାଗଲା, ଯାହା ଏହାକୁ ଠିକ୍ କଲା | ଯାହା ପରେ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା | ପ୍ରାୟ 170 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ଭୁଲ୍ ବନାନ ଲେଖିବାର ଫ୍ୟାଶନ୍ ହେତୁ ଓକେ ଶବ୍ଦ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା, ଓକେ 1839 ମସିହାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଲୋକମାନେ କେବଳ ଠିକ୍ କଥା କୁହନ୍ତି |

2 )) ସେନାରେ କୋର୍ଟ ମାର୍ଶାଲ୍ କ’ଣ?

A1

ଉତ୍ତର: କୋର୍ଟ ମାର୍ଶଲ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର କୋର୍ଟ ଯାହା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ | ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ସେନାବାହିନୀକୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବା, ଶୁଣିବା ଏବଂ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ଯିଏ ସେନାରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭଙ୍ଗ କରେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଅପରାଧ କରେ | ସେନାବାହିନୀ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅପରାଧକୁ ସାମରିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବିଚାର କରାଯାଏ | ଏହିପରି 70 ଟି ଅପରାଧ ପାଇଁ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

3) ଆମେ କେତେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପାଣି ପିଉଛୁ?

A2

ଉତ୍ତର: ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବୌଜ୍ଞାନିକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପିଉଥିବା ଜଳ 3 ରୁ 5 ବିଲିୟନ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା |

4) ପିଆଜ କାଟିବା ସମୟରେ ଆଖିରେ ଲୁହ କାହିଁକି ହୁଏ?

A3

ଉତ୍ତର: – ପିଆଜରେ ସାଇନ-ପ୍ରୋପାନେଟିଆଲ୍-ଏସ୍-ଅକ୍ସାଇଡ୍ ନାମକ ଏକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଥାଏ | ପିଆଜ କାଟିବାବେଳେ, ଏହି ରାସାୟନିକ ଲାକ୍ରିମାଲ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିର ଲାକ୍ରିମାଲ୍ ଗ୍ରନ୍ଥିକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରି ଆଖିରେ ଲୁହ ସୃଷ୍ଟି କରେ |

5) ଇଣ୍ଟରନେଟର ମାଲିକ କିଏ?

A4

ଉତ୍ତର: ଇଣ୍ଟରନେଟର କେହି ମାଲିକ ନୁହଁନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ଦେଶର ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଅଧିକାର ନାହିଁ | ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ସହଯୋଗରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ତଥାପି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ସରକାର ନିଜ ଦେଶରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ |

ତେବେ ଏହି ଭଳି କିଛି ମଜାଦାର ଓ ସାନଦାର ଖବର ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜଣାନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *