ପିରିୟଡସ ( ମେନ୍ସ ) ହେବା ପୁର୍ବରୁ ଝିଅଙ୍କ ଶରୀରରେ ଦେଖାଦିଏ ଏହି ସବୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ , ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

perrriod

ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏକ ମାସରେ ତିନିରୁ ଚାରି ଦିନ ପାଇଁ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶରୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ଅନେକ ଛୋଟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ | ଯଦିଓ ମହିଳାମାନେ ଯେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ କେବେବି ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ |

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ, ସେହି ବିରକ୍ତିକରତା, ଦାଗ ହେବାର ଭୟ, ମହିଳା ହେବା ଦିଗରେ ପ୍ରଥମ ପଦକ୍ଷେପକୁ କେହି ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଝିଅଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଝିଅଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା ସହିତ ଜଡିତ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପିରିୟଡ ବା ଋତୁସ୍ରାବରେ ପାଆନ୍ତି, ଏହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଝିଅଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପିରିୟଡ ଝିଅଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ କ’ଣ କହିଥାଏ |

peri

କେତେକ ଝିଅ ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଋତୁସ୍ରାବ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପିଲା କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ମହିଳା ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏହି ବୟସରେ ପିରିୟଡ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ପରେ ସେମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଝିଅମାନେ 10 ବର୍ଷ ବୟସରେ ପିରିୟଡ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଜଟିଳତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସହିତ, ପ୍ରଥମ ଅବଧି 12 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆସେ, ତା’ପରେ ମୋଟାପଣ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଯେଉଁ ଝିଅମାନେ 17 କିମ୍ବା 18 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଋତୁସ୍ରାବ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ତାଠୁ ବିଳମ୍ବିତ , ସେମାନଙ୍କର ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିପି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ତେବ ପିରିୟଡ ବା ଋତୁସ୍ରାବ ହେବାର ଉଚିତ ବୟସ ହେଉଛି 13 ରୁ 15 ବର୍ଷ , ଏହି ବୟସରେ ଋତୁସ୍ରାବ ହେଲେ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ,

periodd

ତେବ ମାସର ଯେଉଁ ତିନିରୁ 4 ଦିନ ଝିଅଙ୍କର ଋତୁସ୍ରାବ ହୁଏ , ସେତେବେଳେ ଝିଅଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦିଏ , ଯେମିତିକି ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା , ଗୋଡ ଘୋଳା ହେବା ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧିବା ଏମିତି ଅନେକ କିଛ , ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଆମକୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *