ଏହି ସବୁଠୁ ବଡ ମୁସଲିମ ଦେଶର ନୋଟରେ ଅଛି ଭଗବାନ ଗଣେଷଙ୍କ ଫଟୋ

notee

ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଇତିହାସ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ବିଶେଷ କରି ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଦେଶ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା | ଏହି ଦେଶର ମୁଦ୍ରାକୁ ରୁପିଆ କୁହାଯାଏ | ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ 20 ହଜାର ନୋଟରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଏକ ଫଟୋ ଅଛି |

ପ୍ରଭୁ ଗଣେଶ କାହିଁକି ନୋଟରେ ଅଛନ୍ତି: –

ପ୍ରକୃତରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ଶିକ୍ଷା, କଳା ଏବଂ ଦର୍ଶନର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ, 20 ହଜାର ନୋଟ୍ ସାମ୍ନାରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଚିତ୍ର ଏବଂ ଏହା ପଛରେ ଶ୍ରେଣୀଗୃହର ଚିତ୍ର ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଛାତ୍ର ଅଛନ୍ତି | ଏହି ନୋଟରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ପ୍ରଥମ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ହଜାର ଦେବନ୍ତ୍ରାଙ୍କ ଚିତ୍ର ରହିଛି। ଦେବନ୍ତ୍ରା ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ସ୍ୱାଧୀନତାର ହିରୋ ହୋଇଛନ୍ତି।

note

ଏହା ପଛର କାରଣ: –

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଅର୍ଥନୀତି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହି ସ୍ଥାନର ଜାତୀୟ ଅର୍ଥନୌତିକ ଚିନ୍ତକମାନେ ବହୁ ବିଚାର ପରେ କୋଡ଼ିଏ ହଜାର ଏକ ନୂତନ ନୋଟ୍ ଜାରି କଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଚିତ୍ର ଛପା ଯାଇଥିଲା। ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି କାରଣରୁ ସେଠାରେ ଅର୍ଥନୀତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଲା |

ଆଉ ଏକ ବିଶେଷ କଥା: –

garuda

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ନାମ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପବିତ୍ର ପକ୍ଷୀ ଗାରୁଡଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଛି। ଏହା ଗାରୁଡ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ମିଲିଟାରୀ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସର ଅଫିସିଆଲ୍ ମାସ୍କଟ୍ ହେଉଛି ହନୁମାନ | ସେଠାରେ ସେ ଅନମାନ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା |

ଏହି ଭଳି କିଛି ଜାଣିବା ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *