ଶୋଇବା ଷ୍ଟାଇଲରୁ ଜଣା ପଡେ ଚରିତ୍ର ଓ ସ୍ବଭାବ , ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା କଥା

sleep

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଶଯ୍ୟାରେ କିପରି ଶୋଇଥାଏ, ତାହା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ତିନୋଟି ଉପାୟରେ ଶୋଇଥାନ୍ତି – ପେଟ, ପାର୍ଶ୍ୱ ଏବଂ ପିଠି | ସମସ୍ତଙ୍କର ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ପୋଜ୍ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଆରାମଦାୟକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ..

ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବା |

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଗର୍ଭସ୍ଥ ଶିଶୁ ପରି ଆଣ୍ଠୁମାଡିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ସହଜରେ ହାର ମାନନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହି ଲୋକମାନେ ଫିଟ୍ ଦେଖାଯାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ | ତାଙ୍କର ହୃଦୟ ଏବଂ ମନ ଖୋଲା ଅଛି | ସାଇଟ୍ ଖସିଯିବାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଅଛି, ବାହୁ ଏବଂ ଗୋଡର  ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇପାରେ | ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳର ପ୍ରବାହ ବଢିପାରେ | ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ପିଠି ଏବଂ ବେକରେ ତକିଆକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁ ତଳେ ଏକ ପତଳା ତକିଆ ଦବାଇବା ଉଚିତ୍ |

sleeping

ପେଟରେ ଶୋଇବା | ବା ପେଟେଇ ଶୋଇବା

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଚଟାଣରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ଏବଂ ବାହୁ ବିସ୍ତାର କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରନ୍ତି | ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନାହିଁ | ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ନିରାଶା, ନିରାଶା ଏବଂ ବ୍ୟଗ୍ର ଅବସ୍ଥାରେ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ଆମେ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ବେଡ୍ ମସାଜ୍ ଏକ ଟେବୁଲ୍ ନୁହେଁ | ମସାଜ୍ ଟେବୁଲରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ପାଇଁ ଛିଦ୍ର ଅଛି | ଶୋଇବା ସମୟରେ ଯଦି ବେକ ଏବଂ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଧାଡିରେ ରହିଥାଏ, ତେବେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେବ |

ପିଠିରେ ଶୋଇବା |

ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପିଠିରେ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି ଏବଂ ବାହୁକୁ ସିଧା ରଖନ୍ତି, ସେମାନେ ଜିଦ୍ଖୋର ଅଟନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ନିୟମ | ଯେଉଁମାନଙ୍କର ବେକ କିମ୍ବା ଅଣ୍ଟାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ସେମାନେ ପିଠିରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ମେରୁଦଣ୍ଡ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ଉପରେ କମ୍ ଚାପ ପକାଇଥାଏ | ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ଅଛି, ତୁମେ ଖରାପ ହେବ କିମ୍ବା ଅମ୍ଳର ପ୍ରବାହ ବଢିବ | ଏଗୁଡିକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ମୁଣ୍ଡକୁ ଉଚ୍ଚ ରଖନ୍ତୁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଅତିରିକ୍ତ ତକିଆ ରଖନ୍ତୁ |

sleeping-style

ଶଯ୍ୟାରେ ଶୋଇବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ କ’ଣ-

ବାସ୍ତବରେ, ଶୋଇବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ ହେଉଛି ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବା | ଏହା ପେଟରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ, ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଶୋଇବାକୁ ଦେଇଥାଏ | ଏହିପରି ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ରହିଥାଏ | ଏହା କିଡନୀକୁ ସେମାନଙ୍କର କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଗୋଡ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ଫୁଲା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ |

ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଆମକୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *