ସରକାରଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା , 31 ମେ ପରେ ଆଉ ଏତିକି ଦିନ ବଢିବ ଲକ ଡାଉନ

lockdon

ଭାରତରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସାରା ଦେଶରେ ନିଜର ଡେଣା ବିସ୍ତାର କରୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 1 ଲକ୍ଷ 38 ହଜାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ 4000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଲକଡାଉନ୍ କୁ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛନ୍ତି | ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଯାହା 31 ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଏହା ଲକଡାଉନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେବ କି? କିମ୍ବା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ପୁଣି ଥରେ ଚାଲିବ |

ବାସ୍ତବରେ, ସୂଚନାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମେ 31 ପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଜାରି ରହିବ। ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ 1 ଜୁନ୍ ଠାରୁ ହୋଇପାରେ | ଏହାର ରୂପ କ’ଣ ହେବ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର ହେବ | କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରୁ ଏହା ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଦେଶରେ ତାଲା ପକାଯିବ। ତେବେ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ବଢାଇବେ।

ତାଲା ବନ୍ଦ ତାରିଖ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ପରାମର୍ଶ ପରେ, ଲାଗୁଛି ଯେ ସରକାର ଆସନ୍ତା 31 ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଲା ପକାଇବେ।ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ସେଥିପାଇଁ ଦେଶର ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ତାଲା ଛାଡ ନକରିବାକୁ ଏହା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

ଏହି7 ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଛାଡ଼ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ |

ଦେଶର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଗୁଜୁରାଟ, ଦିଲ୍ଲୀ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ବିହାର ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଦେଶର ଏହି ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ନିଷେଧାଦେଶ ଜାରି ରଖିବାକୁ WHO ପରାମର୍ଶ କରିଛି।

modi

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଖରାପ କରୋନା ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉଦ୍ଧବ ସରକାର 31 ମେ ପରେ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ତାଙ୍କର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଠାତ୍ ତାଲା ପକାଇବା ଭଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ ଏବଂ ହଠାତ୍ ଏହାକୁ ହଟାଇବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ 15 ଦିନ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କରୋନା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକଡାଉନ୍ ଶେଷ କରିବାକୁ ମନୋଭାବରେ ନାହାଁନ୍ତି।

ତେବେ ଓଡିଶାରେ ଏହି ଲକ ଡାଉନ ବୃଦ୍ଧି ହେବକି ନାହିଁ ସେ ନେଇ କୌଣସି ସୁଚନା ମିଳି ନାହିଁ , ତେବେ ଦେଖାୟାଉ 31 ମେ ପରେ ସ୍ତିତି କଣ ହେଉଛି , ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *