18 ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ଲକଡାଉନ 4 : ଏହି ସବୁ ନୁଆ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବେ ସରକାର

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶକୁ ଦେଇଥିବା ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଲକଡାଉନ୍ -4 ନୂତନ ନିୟମ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଡିଜାଇନ୍ ହେବ। ଆମେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ପରାମର୍ଶ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଲକ୍ଡାଉନ୍ -4 ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ମେ 18 ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଏହା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଏତେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ମେ 17 ପରେ ଅଧିକ ଆରାମ ମିଳିବ। । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଲକଡାଉନର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କେଉଁ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିପାରିବ, ସରକାର କେଉଁ ଆରାମ ଦେଇପାରିବେ…

ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ଲକଡାଉନ୍ .4 ରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କଲା | କିନ୍ତୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଗତିଶୀଳ ହୋଇନାହିଁ | ଶ୍ରମ ଅଭାବର ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ଅଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ପାଦନର ବିଫଳତା ହେତୁ ସାମଗ୍ରୀର ଗତିବିଧି ସମାନ ଗତି ଦେଖିନଥିଲା | ସରକାରଙ୍କ ଭିତରେ ଏକ ମତ ରହିଛି ଯେ ବଡ଼ ଅଞ୍ଚଳ ବନ୍ଦ ହେବା ଅନୁକୂଳ ହେବ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଏକ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ କରୋନା ସହିତ ମୁକାବିଲା କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଅର୍ଥନୌତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ |

covv

ଲକଡାଉନ୍ 4 ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ରେଡ୍, କମଳା ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ରେ ବ୍ୟାପକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ନିୟମିତ ସମୟରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା, ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ ରେ ବସ୍ ସେବା ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଥିଲା | ତେବେ ସତର୍କତା କାରଣରୁ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏଭଳି ଛାଡ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କେବଳ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାରେ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇ ପାରିବେ। ଏହାର ବାହାରେ, ଆବଶ୍ୟକ ସତର୍କତା ସହିତ ଜୀବନ ସ୍ୱାଭାବିକତା ଆଡକୁ ଯାଇପାରିବ |

ସରକାର ବାରମ୍ବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସହ ରହିବାର ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ। ଏହି ଆହ୍ବାନକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସତର୍କତା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ | ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ସମୟ ଲାଗିବ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶକୁ ତାଲା ପକାଇ ରଖାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ତାଲା ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ ସାଧାରଣ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଅନ୍ୟଥା, ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସମାନ ରହିବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ଏହା କହିଛନ୍ତି।

covid

ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅତ୍ୟଧିକ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ | ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଥିସହ, ସନ୍ଦିଗ୍ଧଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |ତେବେ ଏହି ଭଳି କିଛି ପଦକ୍ଷପ କରାଯାଇ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ତାନରୁ ଲକ ଡାଉନ ଉଠା ଯିବ , କିନ୍ତୁ ରେଡ ଜୋନ ଏରିଆରେ ଲକ ଡାଉନ ବଳ ବର୍ତ୍ତର ରହିବ , ଏହି ଭଳି ଫୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ତଳେ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *