Lockdown 4 : ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ହେବ ଲକଡାଉନ 4 , ଏହି ସବୁ ନୁଆ ନିୟମ ହେବ ଲାଗୁ

lockdown-4

ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଲଗାଯାଇଛି। ଲକଡାଉନ୍ ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ 17 ମଇରେ ଶେଷ ହେବ | ମେ 18 ରେ ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ଆରମ୍ଭ ହେବ | କିନ୍ତୁ, ଏଥର ଲକଡାଉନ୍ ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟଠାରୁ ସାମାନ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହେବ | ତାଲା ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସରକାର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମାନ୍ୟ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ମେ 18 ରୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ବଦଳାଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ (ପିଏମ ମୋଦୀ) ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

ଜନସାଧାରଣ ପରିବହନ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ |

ଲକଡାଉନ୍ 4 ରେ ପରିବହନ ସେବାକୁ ସରକାର କିଛି ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ରେଳ ସେବା ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ୟାକ୍ସି, ବସ୍, ବିମାନ ଏବଂ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ରେ, ସରକାର ସାଧାରଣ ପରିବହନ ସେବାକୁ ଆରାମ ଦେଇପାରନ୍ତି | ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ଏକ ଚ୍ୟାନେଲକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ 18 ମଇରୁ ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ରେ ପ୍ରଥମ ରିଲିଫ୍ ସାଧାରଣ ପରିବହନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦିଆଯିବ। କେତେକ ଚିହ୍ନିତ ସ୍ଥାନରେ ଟ୍ୟାକ୍ସି, ବିମାନ ଏବଂ ବସ୍ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ |

lock-downnn

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ନଥିବା ସ୍ତାନରେ ଚାଲିବ ବସ

ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସର୍ତ୍ତ ଥିବା ଅଣ-ହଟସ୍ପଟ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଷମତା ସୀମିତ ରହିବ | ଅଟୋ ଏବଂ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଚଳାଇବାକୁ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ | କିନ୍ତୁ, ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକୁ ଚିହ୍ନିତ କରିବାର ଅଧିକାର ପାଇବେ। ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଟ୍ରାଭେଲ ପାସ୍ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ |

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି |

ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ସରକାର ଘରୋଇ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ 12 ମଇରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଲକଡାଉନ୍ ଆରାମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଗାଯାଇଥିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲକଡାଉନ୍ 4 ଗାଇଡଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି |

stay-home

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଅଧିକ ଅଧିକାର ପାଇବେ |

କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ୍ 4 ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଧିକ ଭାର ଦିଆଯିବ। ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ହଟସ୍ପଟ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ, କିନ୍ତୁ ହଟସ୍ପଟ୍ ଘୋଷିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅନୁମତି ଦେବାର ଅଧିକାର ରହିବ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ 12 ମଇରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ମହାମାରୀକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ଅନେକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ତାଲା ପକାଇବା, ଅର୍ଥନୌତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜୋନ୍ ବିଭାଜନ ସହ ଜଡିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଅଧିକାର ଦିଆଯାଉ।

କମଳା ଏବଂ ସବୁଜ ଜୋନରେ ଅଫିସ୍ ଖୋଲିବ |

ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମଳା ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକ ପୁନଃ  ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ ଯେଉଁଠାରେ କରୋନାରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ରହିଛି, ତାଲା ପକାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ।

sta

କେରଳ ସରକାରଙ୍କ ପୃଥକ ପ୍ରସ୍ତାବ

କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ କେରଳ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମେଟ୍ରୋ ବସ୍, ଘରୋଇ ବିମାନ ସେବା, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ହୋଟେଲଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନଃ  ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି |

ତେବେ ଆଜି 4 ପ୍ରଯ୍ୟୟ ଲକଡାଉନର ଗାଇଡ ଲାନ ଜାରି ହୋଇପାରେ , ଏହି ଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ତଳେ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *