ଲକଡାଉନ୍ 3.0 ରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସୁବିଧା କଲେ ମୋଦି, ଏହି ଯୋଜନା ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି |

Modifarmer

ରୋନା ମହାମାରୀ ଦ୍ବାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ତାଲା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଛି। ଏହା ଭାରତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କରୋନା ଏହି ମହାମାରୀ ବିତିଯିବା ପରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଗତି ଦେବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ବୌଠକ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶନିବାର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଏକ ବୌଠକ କରିଥିଲେ। ଏହି ବୌଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଏବଂ ବହୁ ଅଧିକାରୀ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

modi2

ଏହି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୌଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷି ମାର୍କେଟିଂରେ ଉନ୍ନତି, ଅତିରିକ୍ତ ଉତ୍ପାଦନର ପରିଚାଳନା, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ରୁଣର ସହଜ ଉପଲବ୍ଧତା ଏବଂ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇବା ଭଳି କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ମେଡିଙ୍ଗରେ ବିଦ୍ୟମାନ ମାର୍କେଟିଂ ଇକୋ-ସିଷ୍ଟମର ଉନ୍ନତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଦ୍ବାରା କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମନ୍ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର loans ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଶସ୍ତା loan ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ।

ଏହା ସହିତ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ତମ ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା | ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ ସହିତ ଇ-ନାମ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମକୁ କିପରି ସଂଯୋଗ କରାଯିବ ତାହା ବୌଠକରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବୌଠକରେ ମଡେଲ୍ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲିଜ୍ ଆକ୍ଟ ସହିତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଚାଷୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ କିପରି ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ସେନେଇ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

modi

ବ୍ରାଣ୍ଡ ଇଣ୍ଡିଆର ବିକାଶ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବୋର୍ଡ-ପରିଷଦ ଗଠନ, ଏଗ୍ରିକଲଷ୍ଟରର ପଦୋନ୍ନତି, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କୃଷି ଭଳି ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ଦ୍ରବ୍ୟର ରପ୍ତାନିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। କୃଷକଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ କୃଷିରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି।

ଏହିଭଳି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ତଳେ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏହାକୁ ସେୟାର କରି ସବୁ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *